Vladni dokument o izhodu iz krize brez konkretnih ukrepov

DELI:
08.01.2010, NSi
Strokovni odbori Nove Slovenije so se seznanili z osnutkom dokumenta slovenskih proti kriznih ministrov ”Slovenska izhodna strategija 2010-2013”. Toda takoj po razglasitvi dokument doživi kritike. Zanimivo, da najprej s strani članov slovenske vlade. Ministru dr. Lahovniku se npr. zdi dokument debeli ”špeh”, ki ima PR-ovske učinke, ne vsebuje pa konkretnih ukrepov za slovensko gospodarstvo, kako iz krize. Postavlja se vprašanje, ali ne bi morali vsaj ključni ministri Pahorjeve vlade biti soavtorji izhodne strategije, v kateri bi se videli in bi strategijo vzeli za svojo.  

Osnutek strategije ne predvideva nobenega ukrepa za večjo konkurenčnost Slovenije, prej nasprotno. Med predlogi tudi ni ukrepov za razbremenitev gospodarstva. To je ključna pomanjkljivost tega dokumenta. Po mnenju Nove Slovenije bi izhodna strategija morala zagotavljati stabilno konkurenčnost slovenskega gospodarstva, socialno kohezivnost in ureditev trga dela. Če na tem področju ne bo radikalnih izboljšav, potem Pahor pelje Slovenijo v brodolom. Ne rekomunizacija, ampak socialno tržno gospodarstvo z izpostavljeno odgovornostjo slehernega državljana je porok za čimprejšnji izhod Slovenije iz krize. Vlada pozablja, da je ustvarjanje kvalitetnih novih delovnih mest najboljši način za socialno vzdržnost. Ta strategija žal tega ne predvideva.

V Novi Sloveniji menimo, da bo predlagana vladna strategija, pripeljala do »brodoloma«:

    * Dvig DDV za eno odstotno točko bo najbolj prizadel revnejši del prebivalstva, ker se v celoti prenese na dvig cene izdelkov.
    * Razširitev davčne osnove: visoke plače bodo še vedno preveč obremenjene, in čeprav se ukrep prodaja s ciljem zaposlovanja visoko izobraženih kadrov, ta ukrep nikakor ne bo učinkoval v tej smeri.
    * Dvig minimalne plače: Ta ukrep bo povišal strošek dela in s tem zmanjšal konkurenčnost Slovenije. NSi podpira dvig minimalne plače, toda hkrati je nujno potrebno razbremeniti davke in prispevke na plače.

V Novi Sloveniji menimo, da sta sicer zdravstvena in pokojninska reforma v Sloveniji nujni, nista pa neobhodno potrebni za izhod iz krize. Ostro nasprotujemo ustanavljanju novih nepotrebnih državnih institucij.

Pogrešamo ukrepe za racionalizacijo javne uprave. Kje bo vlada privarčevala 600 milijonov? Na tem področju ima Slovenija velike rezerve z uvedbo informacijskih tehnologij, pred katero pa mora biti izveden skrbni podatkovni model.

V Novi Sloveniji ocenjujemo, da trenutna Pahorjeva ekipa zaradi svoje heterogenosti ni sposobna izpeljati izhodne strategije, pa kdor koli bo že njen avtor. Zato pozivamo Pahorja, da razmisli o radikalni rekonstrukciji vladne ekipe, ki bo porok za uspešno realizacijo izhoda Slovenije iz krize in to ne v smeri ekonomske rekomunizacije ampak v smeri moderne gospodarsko in socialno stabilne družbe. Rekonstrukcija vlade, kot je v primeru ministra Erjavca in njegovega možnega naslednika Zanoškarja na vidiku, je jasen dokaz, da gre za reševanje političnih glav, ne pa za interes Slovenije.  

Država ta trenutek potrebuje krizni menedžment in partnerstvo za izhod iz krize najmanj po vzgledu partnerstva za razvoj iz prejšnjega mandata. Krizni menedžer pa ni kdor si ga bodi. In če glavni krizni menedžer Pahor pravilno ugotavlja, da ”na tem vlada stoji ali pade”, potem se najbrž zaveda svoje mandatarske dolžnosti in moči.  

Čas pa je za Slovenijo neizprosen, zato mora Pahor ukrepati takoj, sicer bo Slovenija nadaljevala svojo pot nazaj. To videvamo v dnevni politiki – npr. v ignoranci do padanja BDP, zadolževanju države, novih davkih, reformi zdravstva, zaposlovanju v javni upravi, minimalni plači, …