Stališče NSi: Dodatno obremenjevanje prebivalcev ni prava pot iz krize

DELI:
10.07.2013, NSi

Ljubljana (10.7. 2013) – Državni zbor danes obravnava rebalans državnega proračuna za leto 2013. Vlada je predvidela močne reze v investicije na področju lokalne samouprave, promocije turizma in sredstev za razvoj Pomurske regije. Poslanci NSi so že na parlamentarnem odboru tem rezom nasprotovali in vložili amandmaje, da bi se odvzeta finančna sredstva vrnila. Žal so bili vsi predlogi NSi zavrnjeni.

Jožef Horvat je v predstavitvi stališča NSi dejal, da je vladajoča koalicija namesto ukrepov za oživitev gospodarske rasti, kjer bi pričakovali ukrepe za razbremenitev gospodarstva, izglasovala predvsem zvišanje davčnih obremenitev. “Napovedani so tudi drugi ukrepi na področju davkov, zlasti zvišanje stopnje davka od dohodkov pravnih oseb, ki bo potencialne tuje investitorje še dodatno odvrnil od vlaganj v naši državi. Na področju tako imenovane slabe banke oziroma družbe za upravljanje terjatev bank vse do sedaj ni prišlo prenosov slabih terjatev v večjem obsegu, posledično pa ostajajo banke v kreditnem krču in ne morejo kreditirati gospodarstva,” je dejal Horvat in opozoril vlado, da zamuja z ustanavljanjem slovenskega državnega holdinga in posledično z izboljšanjem upravljanja z državnimi podjetji, čas pa se izteka tudi na področju črpanja evropskih sredstev.

Matej Tonin: Projekt slabe banke stoji, stvari se ne premikajo v želeno smer

Matej Tonin je v svoji razpravi dejal, da je pomemben krivec, da makroekonomski kazalci v Sloveniji kažejo zelo slabo sliko, tudi politična kriza, ki se je zgodila pred pol leta ter slaba realizacija projektov, ki jih je sedanja vladna koalicija še pred pol leta močno zavirala – npr. projekt slabe banke in projekt slovenskega državnega holdinga. »Slaba banka stoji oziroma se zadeve ne premikajo s potrebno hitrostjo in v želeni smeri. Govori se o nekem konceptu selektivnosti, kjer se bo poljubno izbiralo, katere slabe terjatve se bodo prenašale na slabo banko in katerih ne. Tu potem nastopi težava z Evropsko komisijo, ko je treba določiti pravično ceno, nadalje, nekaterim podjetjem se bo pomagalo, se bo reprogramiralo njihove kredite, zakaj nekaterih da, zakaj drugim ne. Skratka, kup odprtih zgodb,« je aktivnosti vlade pograjal Tonin.

Vodja poslanske skupine NSi je problematiziral tudi zmanjšanje sredstev za investicije: »Kaj dejansko prinaša ta rebalans in kakšne so spremembe? Zmanjšujejo se investicije, jaz bi si želel da bi danes pred nami sedel tudi nekdanji opozicijski poslanec in sedanji minister za gospodarstvo, gospod Stepišnik, ki je sedel na tistem stolu in nam je vedno govoril, da če želimo spodbuditi gospodarsko rast, nujno potrebujemo investicije. Kje so sedaj investicije?,« je vlado vprašal Tonin.

Ljudmila Novak: Skrbi me zlasti zviševanje davkov

»Sama verjamem, da v vlada trdo dela, vendar se sprašujem, ali so vsi ukrepi, ki so jih zastavili, tudi pravilni. Predvsem me skrbi zviševanje davkov. Vsi vemo, da je davčna blagajna prazna, da jo je seveda treba na nek način napolniti, vendar to zviševanje davkov mora biti pošteno, pravično in enakomerno razdeljeno. Pri napovedanih ukrepih pa tega ne moremo odobravati oziroma mislimo, da bodo nekateri deli prebivalstva preveč obremenjeni oz. udarjeni in zaradi tega bo lahko prišlo celo do kakšnih revolucionarnih teženj, česar si seveda ne želim in ne napovedujem. Davek na nepremičnine bo udaril podeželje oz. kmečko prebivalstvo, povišan DDV pa že tako ali tako imamo, čeprav so vsi strokovnjaki in gospodarstveniki napovedovali, da bo slabo, če ga bomo uvedli,« je svoje pogled na situacijo v Sloveniji strnila predsednica NSi Ljudmila Novak in dodala, da si vlada s takšnimi ukrepi ne bo pridobila zaupanja državljank in državljanov.

Za izhod iz krize več medsebojnega spoštovanja in spoštovanja zakonov
V zaključku je Novakova dejala, da bomo morali v Sloveniji spremeniti nekatere stvari, ki nekaterim drugim državam v EU ne povzročajo problemov: »Finančna disciplina, spoštovanje zakonov, predvsem bi pa rekla tudi izogibanje ideološkim konfliktom in več medsebojnega spoštovanja, spoštovanja inštitucij in pa tudi našega medsebojnega spoštovanja. Vse to je potrebno, da bomo dali državljanom več upanja in da bomo vsi skupaj verjeli, da nas naša politika vendarle lahko popelje iz te krize.«

Horvat: Breme tajkunskih posojil se nalaga davkoplačevalcem

Vladne ukrepe za izhod iz krize pa je Jožef Horvat komentiral takole: “Novi Sloveniji smo prepričani, da obremenjevanje prebivalstva in gospodarstva z vedno novimi davki, ni prava pot za izhod iz krize. Posebej pa opozarjamo, da Vlada namenja dobro milijardo evrov, to je 1000 milijonov evrov iz letošnjega proračuna, za novo, v času krize, že tretjo dokapitalizacijo državnih bank. Breme slabih posojil in neodgovornih članov uprav in članov nadzornih svetov, zlasti tako imenovanih tajkunskih posojil, se spet nalaga davkoplačevalcem. Vladna koalicija s podporo pomembnih državnih inštitucij, hkrati nima volje, da bi razkrila imena sivih eminenc slovenskega bančnega sistema, ki so slovenske banke in posledično tudi gospodarstvo, privedlo v stanje kakršno imamo sedaj in z orodji, ki jih ima na voljo, terjati njihove materialne pa tudi kazenske odgovornosti”.

Poslanska skupina NSi je amandmaje k predlogu rebalansa proračuna za leto 2013 vložila že na Odboru za finance in monetarno politiko, ponovno pa so vloženi na današnji seji Državnega zbora. Več o vloženih amandmajih si lahko preberete TUKAJ.

Po mnenju Jožefa Horvata predlog rebalansa grobo krši tudi zakon o razvojni pomoči Pomurju, kar je pojasnil tudi v posebni izjavi za javnost, ki je dostopna na spodnji povezavi.

TONSKI POSNETEK IZJAVE
[[mPlayer?file=jozefhorbatrebalans2013.mp3]]