OHRANILI SMO 300.000 DELOVNIH MEST

DELI:
21.04.2021, NSi

V državnem zboru je potekala skupna nujna seja odborov za gospodarstvo ter delo, družino, socialne zadeve in invalide na temo ukrepov za ohranitev gospodarske dejavnosti in zaposlenosti.

Poslanec NSi Andrej Černigoj je v svoji razpravi uvodoma poudaril: »Vlada je dokazala, da je blizu ljudem in to je tudi osnovni slogan Nove Slovenije – krščanskih demokratov, ki se je v tej krizi izkazal za zelo pomembnega. Še nikoli v zgodovini samostojne Republike Slovenije ni nobena vlada v času gospodarskega krča nastopila s tako obsežnim programom spodbud.«

Poslanec NSi Aleksander Reberšek je predstavil številke, ki dokazujejo, da so bile te spodbude tudi uspešne: »Glede na izjemno zahtevne razmere je slovensko gospodarstvo v primerjavi z drugimi državami v relativno dobri kondiciji. To nam kažejo podatki o stopnji brezposelnosti in BDP. Slovenski BDP je v letu 2020 padel manj kot v Evropski uniji in evroobmočju, saj je bil 5,5-odstoten, povprečje 27 članic Evropske unije pa je bilo 6,2-odstotno.«

»Številke kažejo, da se je februarja 2021 število brezposelnih pričelo zmanjševati – manj je prijav novih brezposelnih, več se jih zaposluje. Zgovoren pa je tudi podatek o primerjavi stopnje brezposelnosti na ravni EU. Februarja 2021 je bila stopnja brezposelnosti v Sloveniji 4,7-odstotna, kar je pod povprečjem Evropske unije, kjer je bila stopnja 7,5-odstotna.«

»Statistični podatki kažejo, da smo ohranili več kot 300.000 delovnih mest, številna podjetja, obvarovali družine, z veliko ukrepi pa poskrbeli tudi za najranljivejše. V Novi Sloveniji krščanskih demokratih verjamemo v potencial vsakega izmed nas, ljudje za razvoj svojih talentov potrebujemo prostor in svobodo in država v to ne sme posegati. Državo vidimo kot varnostno mrežo, v katero se ujamemo, če pademo, nato pa spet odskočimo. To je primarna vloga države,« je Andrej Černigoj v razpravi pojasnil vlogo države, kot jo v takih situacijah vidimo krščanski demokrati.

Oba poslanca sta poudarila prizadevanja sedanje vlade za izboljšanje gospodarskega okolja v Sloveniji. »V tej državi je velik splošen problem stanje našega poslovnega okolja. Delo je preveč obdavčeno! Preveč je birokracije. Zato v tej vladi delamo, da stvari premaknemo naprej tudi na teh področjih. Kar smo govorili v opoziciji, želimo uresničevati sedaj, ko imamo škarje in platno v rokah. Debirokratizacija – poenostavitev postopkov. Nižji davki – višje neto plače. Vse za to, da bo naša država prijaznejša tako za podjetnike kot zaposlene. Da ne bo dolgih birokratskih postopkov, ki ovirajo razvoj in odganjajo vlagatelje,« je poudaril Reberšek.

Nadaljeval je z razlago konkretnega ukrepa, ki ga želi Nova Slovenija uresničiti in po katerem »bo našim državljanom ostalo več v denarnici – razbremeniti želimo plače in s tem postopno zvišati splošno dohodninsko olajšavo, ki trenutno znaša 3.500 evrov. Želimo jo dvigniti na 7.500 evrov do leta 2025, vsako leto za 1000 evrov. To za naše državljane pomeni, da bodo ob povprečni plači pri postopnem zviševanju splošne dohodninske olajšave do leta 2025 dobili leta 2022 – 260 evrov več, 2023 – 520 evrov več, 2024 – 780 evrov več in od leta 2025 naprej – 1000 evrov več na leto.«

Černigoj je izpostavil tudi pomembne projekte in premike na infrastrukturnem področju: »Nekateri razpravljavci pred mano so že omenili gradnjo 3. razvojne osi. Sedanja vlada dela, krepi cestne in železniške povezave znotraj Slovenije in s tem gospodarstvu omogoča boljši razvoj. Podpiram namero vlade, da se pristopi k izgradnji avtoceste Postojna–Jelšane, kar bo tudi mojemu domačemu kraju omogočilo eksponenten gospodarski razvoj.«

Reberšek je ob zaključku izpostavil še en pomemben vidik: »Ob boljših pogojih za podjetja se bodo tudi mladi lažje zaposlili. Izobrazba, prilagojena potrebam na trgu dela, je tista, ki zagotavlja zaposlitev. Zaposlitev pa je pot do osamosvojitve mladih.«

0 vnosov

Podaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja