JERNEJ VRTOVEC: GOLOBOVA VLADA BI KAZNOVALA VOZNIKE AVTOMOBILOV IN JAVNE USLUŽBENCE

DELI:
16.07.2024, NSi

»V osnutku Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta RS (NEPN) je predvsem veliko dobrih želja, malo pa je realnih ciljev, ki bi jih do leta 2030 lahko dosegli. Evropa je spoznala, da mora iti v revizijo zelenega prehoda, Slovenija pa še vedno vztraja na zgrešenih predpostavkah, kjer bodo pod krinko zelenega prehoda največjo ceno plačali ljudje in gospodarstvo,« je dejal Jernej Vrtovec in iz dokumenta navedel nekatere rigorozne ukrepe, ki otežujejo in kaznujejo tiste, ki za prevozno sredstvo uporabljajo avtomobil:

– “Ukinitev pravice do parkirnega mesta za zaposlene v javnem sektorju z namenom zagotavljanja pozitivnega zgleda na področju sprememb potovalnih navad. Ukinjena
pravica do leta 2026.”

– “Preučitev učinkov znižanja dovoljene hitrosti v naseljih (30 km/h) in nato uvedba. Študija do leta 2025, sprememba zakona do leta 2027.”

– “Preučitev možnosti in učinkov uvedbe mestne takse (ang. congestion charge) za vstop z motornimi vozili v Ljubljano in Maribor oziroma tam, kjer je vzpostavljen učinkovit mestni javni promet: izvesti celovito raziskavo vplivov, pripraviti ustrezne zakonodajne rešitve, določiti prejemnika in namen zbranih sredstev. Raziskava do 2025, potencialna izvedba do leta 2030”

»Preučitev učinkovitosti in izvedljivosti obremenitve delodajalcev oz. zaposlenih za zasebna parkirišča (npr. skozi bonitete ali dajatve) oz. spodbud za tiste, ki se odpovedo parkirnemu mestu. Izvedena študija do leta 2027, izvedba do leta 2030.«

Poslanec NSi je Golobovo vlado pozval k ponovnemu premisleku o smiselnosti takšnih ukrepov in dodal: »Trajnostne mobilnosti ne bo mogoče doseči s kaznovalno politiko, ampak bo treba začeti s spodbudami. Če želimo ljudi preusmeriti na javni prevoz, bo treba javni prevoz naprej narediti učinkovit in cenovno ugoden. Slovenija je prva leta po osamosvojitvi ogromno sredstev vložila v avtocestni križ in obžalujem, da smo sedaj priča takšni gneči. Avtocesti križ bo potrebno nadgraditi in zgraditi dodatne vozne pasove. Zavedati se je namreč treba, da prometa ne bo manj, ampak ga bo vedno več.«

Smo na poti v prisilno solarizacijo Slovenije?

Cilji, ki so zapisani v NEPN, so postavljeni zelo visoko in se bodo po moji oceni na ravni celotne EU še močno spreminjali, saj s številnim omejitvami zmanjšuje konkurenčnost evropskega gospodarstva,« je situacijo komentiral Vrtovec in dodal, v NEPN prav tako manjka poglavje o požarni varnosti sončnih elektrarn in standardih njihovega vgrajevanja in priključevanja. S tem je opozoril na dejstvo, da skoraj ne mine mesec dni, ko mediji v Sloveniji ne bi poročali o požaru sončne elektrarne.

Potrebujemo prevetritev političnega prostora

Ob robu novinarske konference je Jernej Vrtovec opozoril še na dogajanje v državnem zboru, kjer koalicija nadaljuje s kršitvami poslovnika in uporablja različne manevre za zaviranje delovanja parlamentarnih preiskav. Izrazil je upanje, da bo politična jesen prinesla kak argument več, da se zgodijo predčasne volitve. »Slovenija nujno potrebuje prevetritev političnega prostora in korak nazaj vseh, ki v njem delujejo. Vlada naj se stehta in preveri svojo legitimnost,« je še pojasnil Vrtovec.