»Znotraj državnega zbora je bil institut preiskovalne komisije v preteklosti eden izmed tistih mehanizmov, ki so dobro delovali in so dajali tudi določene rezultate. V tem mandatu se je institut preiskovalne komisije zelo okrnilo in prekršena so bila nekatera demokratična načela,« je na novinarski konferenci ob vložitvi zahteve za novo preiskovalno komisijo dejal poslanec Jernej Vrtovec.
Ob tem je navedel primer, ko je vodenje preiskovane komisije, ki jo je predlagal Državni svet RS, prevzel poslanec največje koalicijske stranke Svoboda. »Gre za nehigienično zlorabo komisije, ki ji predsedujejo tisti, ki so pravzaprav predmet preiskave,« je še dodal Vrtovec in pojasnil, da je krčevito upiranje preiskovanja slovenske energetike v NSi zbudilo dodatne dvome v transparentnost in zakonitost poslovanja energetskih družb.
Po drobnogledom bo delovanje energetskih družb od leta 2014 naprej
Poslanci NSi in SDS so zato danes v parlamentarni postopek vložili zahtevo za novo parlamentarno preiskovalno komisijo, ki bo preiskovala delovanje podjetij in funkcionarjev v slovenski energetiki. Ime preiskovalne komisije – Ugotovitev in ocena dejanskega stanja za ugotovitev morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma vplivanja na domnevno negospodarne ali protipravne odločitve organov vodenja in nadzora energetskih podjetij, ki so posredno ali neposredno v državni lasti slovenskega državnega holdinga, vlade, državnega zbora ter drugih državnih organov, ki so znatno poslabšale poslovanje energetskih podjetij in ogrozile energetsko neodvisnost Republike Slovenije ter omogočile domnevno protipravno premoženjsko korist posameznim političnim strankam – jasno kaže, da gre za zelo obsežno parlamentarno preiskavo, ki bi preiskovala obdobje od 1. januarja 2014 do odreditve parlamentarne preiskave.
Vsebinsko se zahteva za preiskovalno komisijo nanaša na pregled vseh poslovnih pogodb, ki so jih sklepale energetske družbe v državni lasti in morebitna odgovornost nosilcev javnih funkcij ter uprav in nadzornih svetov. Prav tako bi se ugotavljalo, ali so bili nosilci teh funkcij vpleteni oziroma ali so vplivali na domnevno finančno izčrpavanje slovenskih energetskih podjetij in ali so bile ob tem morda nezakonito financirane politične stranke.
Na tnalu je demokratičnost in neodvisnost slovenskih institucij
»Sam verjamem v demokratične institucije in ocenjujem, da jih je treba okrepiti in narediti še bolj robustne, ne glede na to, kdo je na oblasti. Tudi zato smo se odločili, da predlog za novo preiskovalno komisijo, ki je spisan zelo dobro in je široko zastavljen, sopodpišemo,« je dejal poslanec NSi in med razlogi za ustanovitev nove preiskovalne komisije navedel tudi ceno električne energije v Sloveniji, ki je ena izmed višjih v EU: »To je dovoljšen razlog za to, da se preišče povezave, ki se dogajajo pri upravljanju energetskih podjetij s cenami električne energije, ki jo plačujejo naši davkoplačevalci.«
Jernej Vrtovec je še opozoril, da bo ustanovitev komisije imela verjetno tudi politične posledice, saj ne bi bilo prvič, da bi se kdo želel maščevati zaradi podpore preiskovalni komisiji. Kot je dejal, bo tu zoper na preizkušnji neodvisnost in demokratičnost preiskovalnih institucij.