NSi zahteva 5000 overjenih podpisov

DELI:
26.10.2012, NSi

“V parlamentarno proceduro smo vložili predlog za spremembo zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, s katero želimo zaostriti začetne pogoje za sklic referenduma. Predlog je, da je za začetek postopka potrebno v enem tednu zbrati 5000 overjenih podpisov volivcev,” je na današnji novinarski konferenci dejal prvopodpisani pod pobudo zakona Matej Tonin.

Po njegovih besedah je sedanja referendumska ureditev neustrezna, o čemer soglašajo bolj ali manj vse parlamentarne stranke. Trenutna pravna ureditev omogoča blokado določenih odločitev, s tem pa se ogroža nadaljnji razvoj Slovenije, ki se trenutno kaže kot nesposobnost, da pridemo iz krize. Zato po njegovem mnenju nujno potrebujemo določene spremembe. Tonin je poudaril, da referendum normativno urejata tako Ustava RS kot tudi Zakon o referendumu in o ljudski iniciativi. V NSi so v parlamentarno proceduro vložili predlog za spremembo slednjega, kjer predlagajo, da bi bilo za razpis referenduma potrebno v enem tednu zbrati začetnih 5.000 overjenih podpisov, ki bi jih nato prišteli v končno kvoto 40.000 zbranih overjenih podpisov, potrebnih za sklic referenduma.

Na novinarsko vprašanje, kako to, da je sedaj predlaganih 5000 podpisov, prej pa je NSi predlagala 10 tisoč podpisov je Matej Tonin odgovoril, da glede na odklonilo mnenje ostalih parlamentarnih strank predlagati več kot 5000 overjenih podpisov trenutno pač ni realna možnost. “Poleg tega pa je v številki 5000 tudi neka druga logika, in sicer v parlamentarni proceduri obstaja možnost, da nov zakon lahko predlaga 5000 državljanov z overjenimi podpisi. Če je torej potrebno toliko podpisov za nov zakon, je smiselno, da 5000 podpisov potrebujete tudi v primeru, ko želite nek zakon zavrniti,” je dejal Tonin.

Če država referendum plača, mora rezultat veljati!
Vodja poslanske skupine je izpostavil, da je glavna značilnost vseh pobud za spremembo referendumske zakonodaje prav v zaostritvi pogojev, ki omogočajo razpis referenduma. “To lahko storimo tako, da zaostrimo začetne pogoje v že omenjenem zakonu, druga možnost pa je, da to storimo na koncu procedure s kvorumom, kar pa ureja ustava,” je pojasnil in dejal je, da se jim v Novi Sloveniji zdi bolj smiselno, da se zaostri začetne pogoje in se referendum razpiše le o vprašanjih, ki jih velik del družbe ocenjuje kot zelo pomembna in vredna razpisa referenduma. “Gre pa tudi za to, da v primeru, ko je referendum dejansko sklican in ga država plača, njegov rezultat v resnici nekaj pomeni in mora biti veljaven,” je še dodal Tonin.

Pobuda za spremembo 90. člena ustave, ki je že vložena v Državnem zboru poskuša referendum omejiti samo na koncu in sicer s 35 odstotnim kvorumom. V zvezi s tem je vodja poslanske skupine NSi dejal, da se jim v NSi tovrstni način omejevanja referenduma ne zdi sprejemljiv, saj ne bi šlo za soočenje argumentov za in proti, pač pa bi nasprotniki referenduma za dosego cilja ljudi enostavno pozivali k bojkotu oz. neudeležbi. Prav zaradi tega je Nova Slovenija vložila svoj predlog, ki pri spremembi referendumske zakonodaje zaostruje začetek procedure. Dobro popotnico predlogu zakona daje tudi dejstvo, da so ga sopodpisale tudi vse ostale koalicijske stranke, pričakuje pa se tudi podporo SD in morda še PS. Predlog zakona bo postal veljaven, če bo na seji Državnega zbora dobil glasove dveh tretjin vseh takrat navzočih poslancev.

Tonski posnetek novinarske konference:

[[mPlayer?file=tonin_referendum.mp3]]