Zbor za vrednote v Mariboru

DELI:
23.04.2010, NSi
V četrtek 22. aprila, je v Škofijski avli v Mariboru potekal 5. Zbor za vrednote. Zbor so nagovorili:moralni teolog in profesor dr. Ivan Štuhec, profesorica dr. Alenka Šverc, predsednica NSi Ljudmila Novak, psiholog mag. Aco Prosnik, psihiater dr. Jože Magdič in podjetnik Pavel Ledinek.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je v svojem nagovoru povedala, da se Slovenija prav letos spominja 20 obletnice demokratičnih sprememb. Slovenija je bila takrat polna nekega pričakovanja in polna želja po spremembah. Do neke mere je Sloveniji seveda uspelo. Postali smo samostojna in demokratična država. Toda sedaj, ko je kriza, ne samo materialna, ampak tudi duhovna ter moralna, se velikokrat sprašujem o ali smo s takšno Slovenijo zadovoljni. In ko gledamo sedanjo oblast naenkrat ugotovimo, da nekaj govori drugo pa dela. Prav zbor za vrednote, odgovor in protiutež na takšno politiko, ki smo ji danes priča. Takšne Slovenije kot je danes, si ne zaslužimo in ne želimo. Slovenija brez vrednot nima prihodnosti, vsak je poklican k zavzemanju za vrednote, je še dodala predsednica NSi.

Moralni teolog in profesor dr. Ivan Štuhec je povedal, da se znotraj političnega konteksta postavlja vprašanje, kako ravnamo z oblastjo. Po 20 letih samostojne Slovenije smo prišli v situacijo, ko je umazano praktično vse. Tako politika, politične stranke kot tudi država. Ob vsem tem se tako zastavlja vprašanje, kako pozdraviti nekaj, kar je ena iz med pomembnih ali celo temeljnih dimenzij našega sobivanja. Boriti se za oblast bi moralo biti v Sloveniji nekaj plemenitega, če oblast razumemo kot služenje skupnemu dobremu. In oblast mora služiti državi in narodu.

Podjetnik Pavel Ledinek je povedal, da je v sodobni vzgoji potrebno otrokom doreči to, da svet blagostanja ni večen in da ne bo večno trajal. Mladi se morajo usposobiti za resnejši čas, za odraslost, ko morajo preživeti tudi svoje družine. Mladi so danes popolnoma neustvarjalni. Če pa želimo mlado generacijo spodbuditi k ustvarjalnosti moramo v okviru družin in šol ustaviti klimo, ki bo spoštovala družino in bo potegnila mlado generacijo v dobo ustvarjalnosti, ki je nujno potrebna. Mlada generacija se mora šolati ob spoznanju, da bo morala konkurirati z ostalim svetom na vseh gospodarskih področjih.

Tradicionalna znanja moramo uporabljati in jih prenesti na mlade. Če tega ne bomo storili bodo problemi v podjetništvu vse večji, saj je davek ki ga zahteva globalizacija preveliko breme.

Država se mora jasno opredeliti do družine, ki jo je potrebno postaviti na noge. Najprej pa je mladim potrebno zagotoviti domove, da bodo lahko brez strahu ustvarjali družine. Mlade družine morajo zaživeti brez stresa. Zato naj država skuša zagotoviti mladim domove. Pavel Ledinek je spregovoril tudi o svoji osebni podjetniški zgodbi. Podrobno je predstavil, kako je začel s podjetništvom in kako se je njegovo podjetje razvijalo.

Psihiater dr. Jože Magdič je v svojem nagovoru zboru poudaril, da je ena iz med temeljnih vrednot ta, da se ljudje med seboj spoštujemo. Povedal je še, da Slovenija nikakor ne more napredovati, če se ne bo zavzemala za tradicionalne vrednote, obče človeške vrednote, ki izhaja iz krščanstva. Krščanska politika v Sloveniji se je žal  naivno dala izriniti iz političnega prizorišča. Toda tudi krščanska politika je vrednota, ki je jo potrebno negovati. Krščanstvo mora zato nujno biti prisotno v slovenskem parlamentu, če želi Slovenija napredovati. In Nova Slovenija, ki je krščanska stranka v parlament zagotovo spada, je še dodal dr. Magdič.

Dr. Alenka Šverc je povedala, da današnjo družbo vodi potrošniška ideologijo, ki ji dejansko sledimo vsi. Ta ideologija pušča velike posledice tudi in predvsem na mladih. Mladi so danes v stiski, ker jih neprestano zasipamo s kvantiteto in ne kvaliteto v življenju. Posledica tega je, da mladi ne razvijejo pogleda v prihodnost in nimajo sanj ter vizije. Danes mlad človek dejansko ne vidi prihodnosti.

Šola je samo rezultat in posledica vsega tega, kar se v družbi dogaja. Tudi učitelji so otroci tega časa. Tudi logika rezultatov, tekmovalnosti in kvantitativnosti ter reklamnosti je prišla v šolski prostor. V šoli je vse preveč tekmovalnosti in vse manj kvalitete. Šola ima veliko reklamnih dogodkov, toda brez pedagoške refleksije, je še dodala.

Današnja družba je postala družba pravnega absolutizma. Pravo je postalo absolutno pravilo komunikacije in načina življenja ter urejanja odnosov. Družba se ne zna več poslušati, odnosov ne na zaupanju in upanju, ampak na rezultatu, potrošništvu, ekonomiki in pravu. Stare vrednote bi morale ponovno zavzeti svoje mesto, ki so temeljne zato, da postanemo nazaj to, kar smo, je dr. Alenka Švec zaključila svoj prispevek.

 
Za več o dogodku kliknite tukaj.