Novakova o demokraciji v Sloveniji: S pozabo preteklosti tvegamo napake v prihodnosti

DELI:
05.07.2013, NSi

Ljubljana (5. 7. 2013) – Poslanke in poslanci Državnega zbora na današnji 40. izredni seji obravnavajo priporočila v zvezi s stanjem demokracije v Sloveniji in resolucijo Sveta Evrope iz leta 1996. Stališče Nove Slovenije je predstavila Ljudmila Novak, ki je med drugim dejala, da zgodovine res ni mogoče spreminjati, vendar pa to ne sme biti opravičilo, da se nekatera tragična dejstva v slovenski zgodovini zamolči, ne zapiše ali priredi po meri zmagovalcev 2. svetovne vojne.

»Če ne razumemo svoje preteklosti, tvegamo, da bi napake ponovili tudi v prihodnosti,« pa je predsednica NSi dejala v zvezi z grozljivim razkritjem grobišča žrtev povojnih pobojev v Hudi jami. Pojasnila je, da omenjeni dogodki ponovno v ospredje postavljajo tragiko naše polpretekle zgodovine, hkrati pa so takšni dogodki tudi priložnost, da se resnici pogleda v oči in »se enkrat za vselej razbremenimo bremena dogodkov med in po drugi svetovni vojni«.

Novakova je dejala, da je žalostno, da še danes nekateri z velikim strahom govorijo o teh zločinih, medtem ko tisti, ki so aktivno sodelovali ali vsaj moralno podpirali tovrstno početje, še danes uživajo velike privilegije in visoke pokojnine. »Nepriznavanje krivde, polstoletne laži, ki še zdaj niso do konca pojasnjene in odstranjene, javno obsojanje in zmerjanje žrtev z izdajalci ter njihova drugorazrednost povzročajo vedno nove rane in povečujejo razdeljenost namesto pomirjenja. Če več deset tisočim žrtvam in njihovim svojcem prištejemo še več deset tisoč neprostovoljno izseljenih Slovencev, potem lahko ugotovimo, da je medvojna in povojna komunistična revolucija v Sloveniji prizadela velik del slovenskega naroda, ki niti v času demokracije ni dobil moralnega zadoščenja za vse storjene krivice niti povrnjene materialne škode,« je pojasnila Novakova in svoj govor zaključila z mislijo na spravo: »Evropski parlament je prepričan, da je končni cilj razkrivanja in ocene zločinov, ki so jih zagrešili komunistični totalitarni režimi sprava, ki pa jo je mogoče doseči s priznanjem odgovornosti, prošnjo za odpuščanje in spodbujanjem moralne prenove.«

Celotno stališče NSi, ki ga je predstavila Ljudmila Novak si lahko preberete TUKAJ.