Minister Aleš Hojs: »Slovenci v nesrečah znamo stopiti skupaj«

DELI:
08.11.2012, NSi

Minister za obrambo Aleš Hojs je bil v sredo gost oddaje Odmevi. Tema pogovora je bila sanacija škode po ponedeljkovih poplavah. Minister Aleš Hojs je uvodoma dejal, da je situacija res katastrofalna in da si tako hudega razdejanja tudi sam ni predstavljal. »V tem trenutku bi se rad zahvalil in čestital vsem prostovoljcem, prostovoljnim in profesionalnim gasilcem, reševalcem, vojakom, policistom, državljanom, ki so si drug drugemu priskočili na pomoč in znova dokazali, da Slovenci v nesrečah znamo stopiti skupaj,« je povedal.

V nadaljevanju je povedal, da je ministrstvo za obrambo zadolženo, da koordinira pripravo poročila. Poročilo bo po ministrovih besedah znano v četrtek, prve ocene pa kažejo, da je škode na objektih za približno 15 milijonov evrov, na državnih cestah za približno 32 milijonov evrov, na vodotokih pa za več kot 100 milijonov evrov. Po njegovih besedah je treba še počakati na oceno škode na vseh lokalnih in gozdnih cestah, škodo, ki ni ovrednotena v gospodarstvu, se pravi v naših proizvodnih obratih oziroma industriji. Škoda na elektrarnah pa je v višini 15 milijonov evrov. “Na žalost moram reči, da bo ta škoda presegla tisto mejno vrednost 209 milijonov, na podlagi katere lahko Slovenija zaprosi tudi za solidarnostno pomoč Evrope.«


Minister je še izpostavil, da so številke izjemno visoke. »Mi smo naredili neke paralele s poplavami iz preteklih let, leta 2010. In moram reči, da so te številke tokrat višje.«

Glede rezerv za sanacijo je minister Aleš Hojs izpostavil dve stvari. Prvo so rezerve oziroma skladišča Ministrstva za obrambo. »To so tiste rezerve, ki jih neposredno nudimo ljudem in jih bomo tudi v jutrišnjem dnevu poslali na teren. Tiste obleke, ki jih imamo, sušilce prostorov in podobno. Ta skladišča bomo seveda v največji meri izpraznili, kar pomeni, da bo relativno kmalu te stvari nadomestiti.« Druga stvar pa so tekoča proračunska rezerva. »Tega podatka jaz v tem trenutku, glede na to, da minister za finance tega podatka še ni dal, nimam. Tudi trenutna finančna situacija v državi je taka, da pravzaprav težko govorimo o ne vem kako velikih rezervah. Bomo pa vsekakor jutri na vladi obravnavali moj predlog, ki bi šel v to smer, da bi vsaj za začetek z nekimi akontativnimi sredstvi pomagali oziroma refundirali stroške tistim najbolj ogroženim.«

Minister Hojs je še napovedal, da bodo prizadeti v poplavah pomoč prejeli v roku enega tedna. »Danes smo pogovarjali tudi s predsednikom vlade in jaz računam, da bi ta pomoč lahko prišla vsaj v roku enega tedna. V kolikor bi to bilo dlje, se mi zdi, da bi tudi ljudje to sprejeli s kar precejšnjim nezadovoljstvom.«

Minister je v Odmevih tudi komentiral pogajanja o znižanju plač poklicnim gasilcem. Minister je dejal, da ni ne more predstavljati, da sindikalni poverjenik ali sindikalni vodja te izjemno dramatične in kritične trenutke v državi, ko so nekateri ljudje res na robu preživetja, uporablja za svoj sindikalni boj. »Povedal bi dve stvari. Prvič, povabilo na znižanje, ampak ne na znižanje plač, ampak povabilo o tem, da se pogovorimo, kajti to povabilo ni poslalo Ministrstvo za obrambo, ampak ga je poslala skupina, ki se z javnimi uslužbenci pogaja, je bilo posredovano v preteklem tednu. Torej lahko mi verjamete, tako vi kot sindikalni predstavnik, pa upam, da tudi opozicija, da v prejšnjem tednu nihče od vlade ni vedel, kaj se bo zgodilo v teh dneh, ponedeljek, torek, sreda. Druga stvar, ki bi jo rad jasno povedal na tem mestu, je, da Ministrstvo za obrambo, kakor tudi nihče od pristojnih ministrstev s poklicnimi gasilci v Sloveniji praktično nima operativnega kontakta v smislu zagotavljanja njihovih plač ali njihovega odpuščanja. Poklicne gasilske brigade, teh je v Sloveniji 13, so nekako locirane v dveh segmentih. Eno so tiste poklicne brigade, ki so ustanovljene s strani občin, to je recimo Ljubljana, Maribor in podobno. Ene pa so seveda kombinirane, kot je recimo Aerodrom Ljubljana poklicna gasilska brigada.«

Minister je dejal, da govorimo o približno 800 poklicnih gasilcev: »S strani Ministrstva za obrambo, kakor tudi ne s strani vlade nihče ni govoril o odpuščanjih, nihče ni govoril o znižanjih. Vse te plače zagotavljajo župani, torej lokalne skupnosti. Jaz sem danes govoril z županom Kanglerjem, ki mi je seveda zatrdil, da o kakršnemkoli odpuščanju v tej smeri ne razmišlja. V kolikor pa v tej smeri razmišlja ljubljanski župan Jankovič, pa ne vem.”

Na koncu je minister še povedal, da si tudi sam želi, da bi bili poklicni gasilci bolje plačani. »Vem, da so v ljubljanskem Holdingu ljudje, ki so nekako na istih nivojih, kot so poklicni gasilci v Ljubljani, bistveno bolje plačani in ne vem zakaj jih tudi v Ljubljani te poklicne gasilce ljubljanski župan ne plača bolje«, je zaključil.

Celotno oddajo si lahko ogledate TUKAJ