Kdaj se bodo znižale cene stanovanj, najemnin in zemljišč

DELI:
27.08.2010, NSi

»Na kakovost življenja posameznika, torej tudi Ljubljančana, zelo vpliva kakovost njegovega bivalnega prostora. Realnost danes pa je, da si velika večina mladih ne more kupiti stanovanja, niti si ga ne more najeti na stabilnem trgu najemnih stanovanj. Tako so prisiljeni še v tridesetih letih svojega življenja živeti pri starših.«  Pogled na stanovanjsko problematiko Ljubljančank in Ljubljančanov sta na današnji novinarski konferenci predstavila Mojca Kucler Dolinar, kandidatka za županjo MO Ljubljana in Anton Kranjc, kandidat za mestnega svetnika.

Po mnenju Kucler Dolinarjeve gre vzroke za te razmere iskati v previsokih cenah stanovanj, predvsem v urbanih središčih, na kar opozarjajo tudi mladi.

Med vzroke pomanjkanja stanovanj se lahko doda še kronično pomanjkanje zemljišč za individualno zidavo. Pomembno pa je skrajšati tudi predolge roke za pridobivanje dovoljenj in znižati s tem povezane stroške.

Mojca Kucler Dolinar je na današnji novinarski konferenci ponovila stališče NSi in sicer, da je v Ljubljani potreben rez z aktualno politiko povezanih interesnih skupin in posvečenosti nekaj, z županom in mestno upravo povezanih, gradbenih družb, kar lahko beremo v medijih. Poudarila je: »Ne opozarjamo na to samo mi, pri teh klicih so jasni tudi gospodarstveniki. Eden od njih je dejal,  da smo v Sloveniji državljani prve in druge kategorije«.

V normalnih tržnih gospodarstvih se je uveljavil standard, da je ugodno tisto stanovanje, ki si ga lahko privošči gospodinjstvo z dvema otrokoma in dvema povprečnima ljubljanskima plačama, če zanj namenja manj kot tretjino razpoložljivega dohodka in ima v njem dovolj prostora za normalni razvoj otrok in kvalitetno družinsko življenje.

Dolgoročna rast cen stanovanj je odvisna od rasti razpoložljivega dohodka gospodinjstva. Cene stanovanj pa dolgoročno ne morejo rasti hitreje od plač. Po njenem mnenju je čudno, da se v Sloveniji pok nepremičninskega balona še ni zgodil, čeprav bi se moral in, da v Ljubljani še vedno traja nevzdržno stanje. Očitno ga nekdo z nekim interesom zadržuje.  Predpostavlja, da ga vzdržujejo netransparentne interesne povezave med gradbenimi podjetji, bankami in politiko.

Veliko se je v preteklosti govorilo o socialnih stanovanjih, kot o rešitvi težav mladih gospodinjstev. Vendar ta strategija dolgoročno ne more biti ustrezna, na kar po mnenju Mojce Kucler Dolinar opozarjajo tudi mnogi ekonomisti.

Lastno stanovanje ali možnost najema na stabilno delujočem trgu najemniških stanovanj daje veliki večini družin socialno varnost, po njenem mnenju pa daje tudi politično stabilnost državi, občini.

Politika, ki je osredotočena samo na izgradnjo socialnih stanovanj, sicer za ozko skupino upravičencev le podeli privilegij poceni stanovanja tej skupini, vendar pa jo hkrati omeji v njeni mobilnosti pri iskanju ustreznega delovnega mesta v bližini doma.

Po mnenju Mojce Kucler Dolinar je najboljša socialna politika na stanovanjskem področju dobro delujoč konkurenčen trg, fleksibilna zakonodaja in velika razpoložljivost dovoljenj za individualno gradnjo oziroma gradnjo manjših stanovanjskih enot.  Za 30 odstotkov nižje cene stanovanj v Ljubljani bi mladim, razvoju mesta in državi pomagale bolj, kot deset Stožic, čeprav so ravno t i mladi nad njimi navdušeni. V pogovoru o tej problematiki je mnogokrat mogoče slišati med klice, češ kaj pa je narobe s tem, da država oziroma občina kupi stanovanja zdaj ko so poceni in jih da mladim?

Ob tem opozarja, da je napačna predpostavka, da so stanovanja poceni. Če bi bila res tako poceni, potem bi lahko mladi stanovanja kupili sami in ne bi potrebovali države, da to stori zanje.

Visoke cene stanovanj in zemljišč povzročajo več socialnih stisk. Vse pa se začne že pri ceni zemljišča za gradnjo in komunalnem prispevku.

Na vprašanje, zakaj se NSi ta problematika zdi tako resna in pomembna, odgovarja: »Zato  ker so stanovanja v Ljubljani postala strukturni in ne socialni problem. Časi, ko si jih niso mogli privoščiti le socialno šibki so minili. Danes si jih ne morejo privoščiti niti družine srednjega sloja. Tako so zaradi visokih cen stanovanj v stiski tudi mnogi Ljubljančani in Ljubljančanke, ki sicer po plači sploh ne sodijo med socialno ogrožene«.

Po njenem mnenju bi morala biti vlada bolj previdna ob zatrjevanju, da bo vse rešil nepremičninski davek. Glede nepremičninskega davka stvari še niso dovolj dodelane. Predvsem pa bi se moralo bolj upoštevati načelo pravičnosti ter najprej opraviti test, da zakon ne bi dopustil izigravanja.  Domišljena oblika zakona bi lahko pomagala optimalneje prerazporediti obstoječ stanovanjski fond. Ocena NSi je, da je politika, ki bi temeljila le na davku, zgrešena. Predvsem, če bo zakon ostal v tej obliki, saj bo arbitrarno določanje višine davka s strani občin povečevalo negotovost lastnikov nepremičnin.  

Kot meni Mojca Kucler Dolinar, kljub temu ni vse brezizhodno. Poudarila je: »Če si želimo nekaj spremeniti, je to mogoče. Bolje je, da prej priznamo, da obstoječa situacija ni normalna. Seveda za spremembe ni dovolj le želja ali obljuba! Župan Janković je pred štirimi leti kot kandidat za župana sicer obljubil, da bo cena stanovanja v njegovem mandatu padla na 1.800 EUR/m2, pa je sedaj več kot očitno jasno, da ta obljuba ni bila izpolnjena.

Mojca Kucler Dolinar zato skupaj s kandidati NSi za občinski svet napoveduje:
•          konec centralno vodenih nakupov in prodaj zemljišč  neposredno iz mestne hiše ali preko hišnih posrednikov, kar bo imelo vpliv na znižanje  cene po m2;
•          znižanje stroškov za komunalni prispevek za gradnjo, kar bi znižalo ceno individualne gradnje, pa tudi gradnjo za nadaljnjo prodajo, ne samo za stanovanjske ampak tudi za gospodarske namene, znižati cene komunalnih storitev na raven preden jo je sedanji župan dvignil od 70 do 200 odstotkov;
•          omogočiti na prostih zazidljivih zemljiščih nakup po normalni ceni ali pa možnost dolgoročnega pogodbenega najema mestnih zemljišč za gradnjo enodružinskih hiš, da bomo v Ljubljani obdržali mlade družine, te se namreč danes selijo v primestne občine, s tem pa glavno mesto izgublja svojo vitalnost;
•          za starejše, ki sami bivajo v večjih stanovanjih in potrebujejo dnevno oskrbo, pa jim njihovi bližnji zaradi današnjega načina življenje – preko dneva te ne morejo zagotavljati, je smiselno pripraviti programe, da lahko svoja stanovanja oddajo, lahko le začasno, potem pa s lastnimi sredstvu z najemnino plačujejo nastanitev v domu starejših in oskrbo. Vloga mestne občine je tu predvsem, da se ne ponavljajo zgodbe kot so Zbiljski gaj in so vlile nezaupanje v ljudi;
•          široko odpreti razpise za izvedbo investicij, da se prepreči kartelno oblikovanje cen domačih dobaviteljev in
•          ponavljamo tudi našo pobudo z dne 23. julija, da se prazne poslovne prostore v lasti MOL na licitaciji odda.

Ob koncu je izpostavila še vprašanje, ki ji ga je zastavil eden od Ljubljančanov: »Kdo vse je v obdobju sedanjega župana Zorana Jankovića dobil mestno kadrovsko stanovanje?«.

Kandidatka za županjo Mojca Kucler Dolinar je zaključila sledeče: »Če želimo, razvijati izdelke in storitve visoke dodane vrednosti,  potem gradbeništvo ne sme posrkati levjega deleža investicij v državi in vseh življenjskih prihrankov mladih. Zato je nujno, da storimo vse, da se razmere na nepremičninskem trgu normalizirajo in da začne na stanovanjskem področju delovati dobro delujoč konkurenčen trg. Pri ljubljanskem odboru Nsi, smo na to težko, vendar nujno potrebno akcijo pripravljeni!«