Vodstvo NSi na spravni slovesnosti v Kočevskem rogu

DELI:
14.06.2015, NSi

LNRog2015Ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne in spominu na številne rojake pobite takoj po vojni je v Kočevskem rogu potekala vsakoletna spravna slovesnost, ki se jo je udeležilo tudi vodstvo NSi na čelu s predsednico Ljudmilo Novak, podpredsednico Ivo Dimic in evropskim poslancem Lojzetom Peterletom.

Spravna slovesnost se je sicer začela že včeraj zvečer z mašo v kapeli, po kateri so mladi ob breznu vodili celonočno molitveno bedenje. Slovesnost se je nadaljevala danes, ko so med drugim predstavniki Nove Slovenske zaveze ter političnih strank ob navzočnosti častne čete Slovenske vojske položili vence. Sledila je maša, ki jo je daroval beograjski nadškof Stanislav Hočevar. Letošnja že 25. spravna slovesnost po vrsti ima po navedbah organizatorjev prav poseben pomen, saj gre za 70-letnico konca vojne in hkrati povojnih pobojev, ki “še bolj vabi k molitvi in delu za spravo s pokojnimi in živimi rojaki”.

Predsednica NSi je v izjavi za medije po slovesnosti dejala, da je to, “da vsak dobi grob, civilizacijska norma, da lahko bližnji žalujejo. Tudi v javnosti se mora spremeniti dojemanje tega dogajanja, da zagovarjamo resnico in govorimo o njej.”

Spominske slovesnosti pod Krenom vsako leto potekajo v spomin na dogodke po 2. svetovni vojni, ko so nove komunistične oblasti pobile okoli 15.000 slovenskih domobrancev in civilistov, ter več deset tisoč pripadnikov drugih narodnosti nekdanje Jugoslavije. O tem pričajo tudi odkrita grobišča, ki jih je po besedah Jožeta Dežmana, predsednika komisije za reševanje prikritih grobišč, po trenutno znanih podatkih približno 700.

LNRog2015_2       LNRog2015_3

Da bi končno primerno uredili vprašanja prikritih povojnih grobišč je NSi nedavno v parlamentarno proceduro vložila zakon, katerega cilj je vzpostavitev evidence prikritih grobišč, njihova označitev v naravi in dostojen pokop posmrtnih ostankov žrtev, ki ležijo v teh grobiščih. Predlog zakona je, predvsem po zaslugi največje vladne stranke, v prvem branju dobil zadostno podporo za nadaljevanje procedure in krščanski demokrati si želimo, da bi bilo tako tudi pri drugi obravnavi.

Predlog zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev je na voljo TUKAJ.