Vodstvo NSi in poslanska skupina NSi sta se vpisala v žalno knjigo ob smrti Nelsona Mandele

DELI:
11.12.2013, NSi

Vodstvo in poslanska skupina krščanskih demokratov sta se danes na konzulatu Republike Južne Afrike vpisala v žalno knjigo ob smrti Nelsona Mandele.  Nelson Mandela, nekdanji predsednik Južne Afrike in borec proti apartheidu, je umrl v petek, 6. decembra. Mandela se je po padcu apartheida zapisal v zgodovino kot prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike, bil je tudi dobitnik Nobelove nagrade za mir.

Nelson Mandela se je iz anonimnosti med svetovne ikone prebil z bojem proti apartheidu, ki mu je prinesel tudi tri desetletja v zaporniški celici. Vendar je kasneje, čeprav je imel vse razloge za jezo in zagrenjenost, govoril le o spravi in odpuščanju.

Na prelomnih volitvah, kjer je bilo dovoljeno sodelovati tudi temnopoltim, je bil leta 1994 izvoljen za predsednika države. Za svoje delo je prejel tudi Nobelovo nagrado za mir.

Med temeljne dosežke njegovega dela spada Komisija za resnico in spravo, ki je preiskovala zločine obeh strani v času apartheida, da bi narodu prinesla zaključke in temelje, da zaceli rane in se poenoti. Gre za model, ki je postal zgled v drugih državah, raztrganih zaradi notranjih sporov.

Leta 1999 se je sam umaknil z vrha politike, da bi prepustil prostor mlajšim, bolj sposobnim na gospodarskem področju.
Zaradi krute zaporniške izkušnje se je sicer po izpustitvi soočal s hudimi zdravstvenimi težavami.

Čeprav je življenje posvetil boju proti apartheidu, tudi ob njegovi smrti razlike med pravicami različnih družbenih skupin v državi sicer ostajajo velike in se celo večajo, zato njegove naslednike čaka veliko dela.