Vodja PS NSi Matej Tonin: Upravni odbor DUTB bi moral sam odstopiti

DELI:
04.03.2015, NSi

IMG_2780Računsko sodišče je v revizijskem poročilu o vzpostavitvi pogojev za delovanje DUTB in o prenosu slabih bančnih posojil na DUTB ugotovilo, da vlada in ministrstvo za finance pri tem nista ravnala učinkovito. Poslovanju DUTB v letu 2013 pa je zaradi neučinkovitosti in negospodarnosti izreklo negativno mnenje.

V nadaljevanju objavljamo izjavo Vodje Poslanske skupine NSi Mateja Tonina:

“Ugotovitve Računskega sodišča so vsem nalile čistega vina. Računsko sodišče je ugotovilo, da so bili nekateri koraki pri pripravi pravne podlage za sanacijo bančnega sistema nekoliko nepremišljeni in prehitri. A večja težava je v delovanju DUTB, kjer gre za alarmantne ugotovitve. DUTB ni poslovala v skladu z delovanjem javne institucije, ki bi še posebej morala delovati zelo skrbno z zaupanim davkoplačevalskim denarjem.

Glede na ugotovitve Računskega sodišča, mislim, da bi moral upravni odbor DUTB sam odstopiti. Vsak, ki da kaj na integriteto, bi v takšnem primeru vsaj ponudil odstop. Ugotovitve Računskega sodišča so namreč alarmantne, saj DUTB ni spoštoval sklepov vlade, zakonodaje, internih pravil in pravil o javnem naročanju. Obnašali so se kot zasebna družba na divjem zahodu, kjer je vse dovoljeno. Očitno so se dogajale tudi določene kriminalne dejavnosti.

Odstop vodilnih na DUTB je zgolj prvi korak, ki ne pomeni nobene rešitve, če so na njihovo mesto postavljeni ljudje z istim principom delovanja. Nadaljni ukrepi morajo biti razdeljeni na tri segmente: 1. Vlada in DZ morajo popraviti pravno podlago, ki zadeva sanacijo bančnega sistema in delovanje DUTB. 2. Postopek sanacije bančnega sistema morajo vzeti pod drobnogled organi pregona. 3. Parlamentarna preiskovalna komisija mora ugotoviti politično odgovornost.

Del pravne podlage za sanacijo bančnega sistema je bil sprejet leta 2012, ko je bila na oblasti tudi NSi. Takrat se nam je mudilo, saj je kriza izrazito pritiskala na gospodarstvo, grozil je zlom bančnega sistema. Sanacija bančnega sistema se je začela prepozno, saj bi jo morali začeti že leta 2009. Če so bili določeni koraki takrat nepremišljeni, bi razloge za to iskal tudi v tem, da se je s sanacijo bančnega sistema zelo mudilo. Želim, da se stvari raziščejo, in ko oziroma če se bo pokazalo, da je za to nekdo kriv, bo treba prevzeti tudi odgovornost.

Ob tem naj spomnim, da je NSi nedavno zbrala podpise vseh poslanskih skupin za sklic izredne seje o sanaciji bančnega sistema. Odbor za finance bo o tem razpravljal prihodnji torek, seja pa je predvidena za prihodnji petek 13. marca. Takrat se bo lahko izpostavila tudi tema o delovanju DUTB. A to je šele začetek. Ena seja ne more rešiti ničesar, zato so potrebni kontiunirani pritiski in pozivi, naj se določene stvari spremenijo. Kljub temu, da je strokovna javnost relativno nenaklonjena parlamentarnim preiskovalnim komisijam, pa lahko ugotovimo, da je pretekla preiskovalna komisija dala rezultate. Ugotovili smo, kaj je bilo tisto, ki je povzročilo ogromno bančno luknjo. In ta nova parlamentarna komisija bi zdaj morala biti usmerjena zlasti v to, kako je tekla sanacija in ali se je pri tem postopku kdo okoristil.”