NSi želi z zakonom pomagati mladim družinam do rešitve stanovanjskega problema

DELI:
23.05.2017, NSi

»Če kaj, potem Nova Slovenija v tej hiši želi odpirati teme, ki so za prihodnji razvoj Slovenije ključne. In to je zagotovo prihodnost slovenskega naroda. Če slovenski narod želi na dolgi rok preživeti, potem je jasno, da bi morala biti v Sloveniji rodnost vsaj 2,1 otroka na mamo v rodni dobi,« je uvodoma dejal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin.

Opozoril je, da če bi želeli zasledovati cilj, da bi bila rodnost v Sloveniji 2,1 otroka na mamo v rodni dobi, bi se moralo v Sloveniji roditi 30 tisoč otrok na leto. »Žal pa se jih rodi kar 10 tisoč manj. Ta Državni zbor bi se moral ukvarjati predvsem s stvarmi, ki bi mladim pomagale, da bi se odločali za več otrok. Mi bi morali sprejemati ukrepe, ki bi mlade spodbudili, da bi vendarle teh manjkajočih 10 tisoč otrok vendarle še dobili,« je pojasnil Tonin in dodal:  »Družine, še posebej tiste z več otroki ter enostarševske družine, so nosile levji delež bremena varčevanja v času gospodarske in finančne krize zato je prav, da se sprosti varčevalne ukrepe in se družinam vrne določene ugodnosti.«

Zvonko Lah: Družine so nosile levji delež bremena krize

»To je že tretji predlog  NSi iz paketa ukrepov za družine. V  njem so poleg današnjega zakona še zakon o vrtcih, zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih,« je v stališču NSi do predloga o subvencijah mladim družinam za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja povedal poslanec Zvonko Lah in dodal: »Presodili smo, da so razmere v državi zrele, da se družinam vrne nabor ukrepov družinske politike, ki so ga že imele. Družine, še posebej tiste z več otroki ter enostarševske, so nosile levji delež bremena varčevanja v času gospodarske in finančne krize. Po zaslugi sedanje vlade to breme nosijo še danes.«

Vlada se družinske problematike ne zaveda

Vlada Mira Cerarja v zadnjem letu sprošča številne varčevalne ukrepe in hkrati viša proračunske odhodke na številnih področjih. “V NSi pa menimo, da bi morali začeti pri družinah,” je dejal Lah in dodal: »Imamo eno najslabših demografskih slik v EU, a se koalicija in njena vlada  tega očitno ne zavedajo.«

Mlade družine lahko s tem ukrepom pokrijejo vsaj dva obroka kredita

V NSi smo resno pristopili k iskanju rešitev in v analizi stanja ugotovili, da na odločanje staršev za otroka vplivajo predvsem trije dejavniki: 1. Vrednote, 2. Zaposlitev in 3. Stanovanje. »Tem ugotovitvam sledimo, ko vlagamo med seboj povezane predloge sprememb zakonov za družine,« je poudaril Lah.

»Številne mlade družine se obračajo na nas z dobro izkušnjo te sheme, ki jo označujejo kot uporabno rešitev. Kar pa je najbolj pomembno, je bil ukrep vezan na število družinskih članov, v primeru najemnine in v primeru lastniškega stanovanja. Družine so s tem lahko pokrile vsaj en do dva obroka nekega povprečnega stanovanjskega kredita, kar za mlade družine gotovo ni mačji kašelj,« je poslanec NSi utemeljil predlog za subvencije za mlade družine.