Ljudmila Novak na okrogli mizi o evropskih volitvah kot o prazniku demokracije

DELI:
30.03.2009, NSi
Udeleženci okrogle mize Evropski praznik demokracije, ki je danes potekala v Centru Evropa, so na temo volitev v Evropski parlament razpravljali o dosežkih in odločitvah, sprejetih v minulih petih letih na različnih področjih. Dotaknili so se nizke volilne udeležbe na volitvah in kako evropske teme približati državljanom.

Kot je v uvodnem nagovoru spomnil predsednik DZ Pavel Gantar, je Evropski parlament kot nadnacionalna institucija Evropske unije v zadnjih 30 letih v kontekstu integracijskih procesov najbolj spremenila in nadgradila svojo vlogo. Danes je parlament edina institucija EU, katere člani so izvoljeni demokratično, na splošnih in neposrednih volitvah. Žal pa se, kot je dejal Gantar, evropske volitve že nekaj časa soočajo z upadanjem volilne udeležbe.

"Ključno vprašanje torej je, kako EU približati državljanom in jim pokazati, da je članstvo v uniji velika dodana vrednost v našem vsakdanjem življenju," je dejal.

Kot je še povedal Gantar, evropske volitve gotovo predstavljajo praznik demokracije. Varstvo vrednot demokracije, človekovih pravic in vladavine prava, ki zaznamujejo in branijo našo svobodo, pa zahtevajo stalen trud in pazljivost vseh državljanov EU, ne le politikov, je dodal.

V razpravi so se udeleženci dotaknili tudi nizke volilne udeležbe na evropskih volitvah. Na vprašanje v povezavi s tem se evropska poslanka Romana Jordan Cizelj (EPP-ED/SDS) ni strinjala, da bi bili volivci apatični. Da se volitev ne udeležijo, je pripisala temu, da imajo premalo informacij o tem, kaj dela Evropski parlament, o čem odloča in o vplivu na njihovo življenje. Zavzela se je tudi za premislek, kako državljanom podajati informacije.

Poslanki Ljudmili Novak (EPP-ED/NSi) pa se je zdelo prav, da bi se državljani zavedali tega, da jih evropski poslanci zastopajo v omenjeni instituciji, ki ima vpliv tudi na njihova življenja. Po njenih besedah bi se bilo sicer potrebno bolj zavedati prednosti, ki izhajajo iz članstva v EU. "Naša dolžnost je, da izberemo svojega predstavnika tudi v Evropskem parlamentu," je povedala, medtem ko je poslanec Jelko Kacin (ALDE/LDS) izpostavil tudi pomembnost Evropskega parlamenta z vidika nacionalne politike. Kot je še dejal, je Evropski parlament zelo pomembna priložnost in na nas je, da jo na nek način izkoristimo.

Udeleženci današnje okrogle mize so nadalje razpravljali tudi o tem, kako v kampanjo za volitve v Evropski parlament vključiti mlade in ženske. Kot je v povezavi s tem dejala Nataša Goršek Mencin, vodja Informacijske pisarne Evropskega parlamenta za Slovenijo, bodo "poskušali vse, da jih mobilizirajo". Spomnila je tudi, da so se že povezali z inštitutom za elektronsko participacijo.

V razpravi so govorili tudi še o ukrepih, ki jih je Evropski parlament sprejel v povezavi s podnebnimi spremembami. Razmišljali so o položaju mladih in možnostih za izobraževanje ter reševanja finančno-gospodarske krize na evropski ravni.

/povzeto po STA/
[nas_custom_gallery]