Jožef Horvat ministru Mramorju: Kaj delate za razbremenitev obrtnikov in malih podjetnikov?

DELI:
02.03.2015, NSi

JH_tiskovna_jan_2014Podpredsednik NSi in poslanec Jožef Horvat je v okviru 5. redne seje Državnega zbora RS spraševal finančnega ministra Dušana Mramorja o pavšalnih obdavčitvah za obrtnike in male podjetnike. Podpredsednika NSi je zlasti zanimalo, ali je finančno ministrstvo že začelo s postopkom priprave sprememb in dopolnitev Zakona o davku na dodano vrednost.

V nadaljevanju objavljamo obrazložitev vprašanja:

“Poslanci NSi smo skupaj s poslansko skupino SLS v prejšnjem sklicu državnega zbora vložili v zakonodajni postopek predlog davčnega dvojčka. In sicer novelo Zakona o davku od dohodka pravnih oseb in novelo zakona o dohodnini. Obe predlagani noveli sta bili v DZ sprejeti, s čimer se je s 1. januarjem 2015 dvignil prag za pavšalno obdavčitev manjših zavezancev pravnih in fizičnih oseb s tedanjih 50 tisoč na 100 tisoč evrov letnega obdavčljivega prihodka.

Pavšalna obdavčitev za obrtnike in male podjetnike zasleduje cilj administrativne razbremenitve manjših poslovnih subjektov. Gospodarstvo take ukrepe nujno potrebuje, da se bo namesto za zamudno in drago administracijo ukvarjalo z osnovno dejavnostjo in razvojem. Vendar pa tega cilja ni mogoče v celoti doseči brez zvišanja praga za obvezni vstop v sistem DDV. Šele z dvigom tega praga na 100 tisoč evrov, bi dejansko prišlo do administrativne razbremenitve subjektov z nižjim letnim prometom, zmanjšal pa bi se tudi potreben obseg nadzora s strani davčnega organa. Na to nas opozarjajo ekonomisti in tudi sami davčni zavezanci. Nova Slovenija je že dvakrat na Vlado RS naslovila pobudo za pripravo predloga sprememb in dopolnitev Zakona o davku na dodano vrednost, kajti za uveljavitev te spremembe je potrebno hkrati pridobiti tudi soglasje Sveta Evropske unije. Odgovora naše pobude nismo prejeli,

Spoštovani gospod minister, dr. Mramor, sprašujem vas ali je vaše ministrstvo že morda pričelo s postopkom priprave sprememb in dopolnitev Zakona o davku na dodano vrednost, mislimo predvsem na 94. člen omenjenega zakona, s katerim se bo prag za obvezni vstop v sistem DDV zvišal na 100 tisoč evrov letnega obdavčljivega prihodka in kakšna je časovnica sprejemanja in uveljavitve teh sprememb.”

Celotno vprašanje in odgovor ministra si lahko ogledate TUKAJ.