Jernej Vrtovec o nujni medicinski pomoči: Pri reševanju štejejo sekunde, zato je potrebno sistem spreminjati skrbno in preudarno

DELI:
27.05.2015, NSi

JVrtovec_NK_maj_2015Jernej Vrtovec je ob vložitvi zahteve za izredno sejo Državnega zbora o reorganizaciji sistema nujne medicinske pomoči dejal, da je naš zdravstveni sistem v zadnjem času pod močnim plazom kritik – tako uporabnikov kot tistih, ki v sistemu delujejo. »Reorganizacija nujne medicinske pomoči pa je le še ena izmed dodatnih tem, ki razburjajo laično in strokovno javnost ter lokalne skupnosti,« je pojasnil Vrtovec.

Pojasnil je, da je reorganizacija nujne medicinske pomoči neustrezna in da se ministrstvo dobesedno igra z življenji ljudi, ki bi potencialno potrebovali nujno medicinsko pomoč. »Omenjena reorganizacija je pokazala na neenakopraven položaj med ljudi, ki živijo v mestih in ljudmi, ki živijo na podeželju,« je dejal poslanec NSi in opozoril, da z vidika enakega plačila zdravstvenega zavarovanja ni prav, da so ljudje v urbanih središčih hitreje obravnavani, kot pa ljudje, ki živijo v bolj oddaljenih krajih.

Vrtovec: Bojazen, da se bo odzivni čas intervencije podaljšal, je upravičena

»Prebivalce na podeželju lahko upravičeno skrbi, da se bo zaradi vpeljave sistema satelitske mreže nujne medicinske pomoči odzivni čas intervencij podaljšal, prav tako pa ponekod v ekipi ne bo več zdravnika,« je še dodal. Reševanje življenj bo tako preneseno le na pleča gasilcev ali drugih reševalcev, ki bodo prvi na kraju nesreče. V NSi smo zaradi tega zaskrbljeni in reorganizacijo vidimo kot nesprejemljivo potezo ministrstva za zdravje,« je dejal Jernej Vrtovec. Ministrstvo je zato pozval, da prisluhne tudi strokovni javnosti in pravilnik o izvedbi nujne medicinske pomoči pripravi v skladu z načeli enake dostopnosti do zdravstvenih storitev. »V nasprotnem primeru bomo v NSi reagirali z ustavno presojo tega pravilnika,« je napovedal poslanec NSi.

Navedel je tudi podatek, da se v Sloveniji letno oživlja približno 800 ljudi. »660.000 pa jih letno tudi poišče nujno medicinsko pomoč, od tega to pomoč upravičeno potrebuje 16.000 ljudi,« je dejal Vrtovec in opozoril, da to niso majhne številke in ravno zato je po njegovem mnenju potrebno sistem nujne pomoči spreminjati še posebej skrbno in preudarno.

Zahtevo za sklic izredne seje Državnega zbora z obrazložitvijo si lahko preberete TUKAJ.