Ivan Oman o Demosu: Janša je predlagal zamenjavo Peterleta z Bavčarjem

DELI:
26.01.2015, NSi

big_Ivan_Oman“Kakšnih deset dni po tistem, ko so utihnile puške osamosvojitvene vojne in smo živeli v negotovem miru, je na seji sveta Demosa Janša predlagal zamenjavo Peterleta z Bavčarjem. Menda z namenom, da bi ostal Demos enoten. Dotlej nisem vedel za neenotnost. Vedel sem samo za Ruplove prepire s Peterletom oziroma za njegovo nagajanje,” je v odprtem pismu za tednik Družina dejal prvi predsednik Slovenske kmečke zveze, današnje SLS, in eden od ustanoviteljev slovenske pomladi Ivan Oman.

“Že dalj časa poslušam oziroma berem razmišljanja, kako je potreben nov Demos. Ob tem pa se popolnoma pozablja, kakšen je bil ali kaj se je dogajalo v starem Demosu. Večkrat sem že dejal, da je Demos pričel razpadati takoj po volitvah, ker ni zmagala prava stranka, pač pa Krščanski demokrati,” pravi Oman.

Brez Krščanskih demokratov ne bi bilo zmage Demosa

Oman je v odprtem pismu zapisal, da so tedaj nekateri zaradi tega želeli vreči Krščanske demokrate iz Demosa. “Vrzimo ven Krščanske demokrate, pa bo Demos ostal enoten. Kakšna enotnost bo to?,” se spominja Oman. “Brez Krščanskih demokratov vendar ne bi bilo zmage Demosa. Tudi Demosa ne. Le kdo si je zaželel politične krize, ki bi nastopila, če bi odstopil predsednik vlade, kar je Peterle bil? In to v času brionskega moratorija, ko je bila Slovenija še daleč od mednarodnega priznanja. In ko so bile v Sloveniji še stacionirane enote Jugoslovanske armade. Pri Janši si je težko predstavljati nepremišljenost. Ali je bil pri Janševem predlogu kakšen stric v ozadju? Skratka, prvi poskus izrinjanja kristjanov iz slovenske politike. Tistih, ki so pol stoletja trpeli težo in vročino dneva!” je bil v odprtem pismu za tednik Družina oster Ivan Oman.

O paktiranju levega dela Demosa s komunisti

Kot še pravi, njegove ugotovitve potrjuje dejstvo, da je čez pol leta (spomladi 1992) levi del Demosa paktiral s komunisti, da so skupaj zrušili Peterleta. “Nato so vstopili v Drnovškovo vlado in si zagotovili ministrske položaje Bavčar, Janša, Rupel, Pučnik. Edino Pučnik je pozneje ta korak obžaloval ter znova zavzel protikomunistično stališče,” dodaja Oman.

Kaj je v ozadju nastajanja morebitnega novega Demosa?

Starosta slovenske pomladi se zato sprašuje, kaj je zdaj v ozadju nastajanja morebitnega novega Demosa. “Če bo, bo zopet namenjen izrinjanju krščanske demokracije s slovenske politične scene. Temu je namenjeno tudi forsiranje nedemokratičnega večinskega volilnega sistema,” je prepričan Oman, ki se mu zdi dobro, da je mandatar tedanjega Demosa (Lojze Peterle op.a.) prihajal prav iz stranke krščanskih demokratov, in da je imel stike z evropsko krščansko demokracijo.

“Dobro je, da smo se v Demosu vnaprej dogovorili iz katere stranke bo mandatar. Kakšna sreča, da je bil ob osamosvojitvi to krščanski demokrat,” je še zapisal Ivan Oman.

Celotno odprto pismo Ivana Omana za tednik Družina si lahko preberete TUKAJ.

Lojze Peterle spregovoril za RTV Slovenija

O Demosu je v nedavnem intervjuju za RTV Slovenija spregovoril tudi tedanji predsednik vlade in zdajšnji evropski poslanec Nove Slovenije – krščanski demokrati (NSi) Lojze Peterle.

Več o tem v članku: Lojze Peterle: Nekatere je zmaga krščanskih demokratov ne le presenetila, ampak tudi razburila.