Iva Dimic ministrici za notranje zadeve: Ali nameravate preprečevanju nasilja v družini nameniti več pozornosti?

DELI:
02.03.2015, NSi

Iva_Dimic_2012V Državnem zboru se danes pričenja redna plenarna seja, ki so jo poslanke in poslanci pričeli s poslanskimi vprašanji. Iva Dimic je izpostavila ukrepe za preprečevanje nasilja v družini in zato je ministrico za notranje zadeve vprašala, ali se pripravljajo kakšne spremembe zakonodaje, ki bi ustrezneje zaščitile žrtve družinskega nasilja.

»Če povzemamo izsledke poročila o nacionalni raziskavi v zasebni sferi in partnerskih odnosih, ki so jo opravili raziskovalci inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, so v večini primerov preko 90 % žrtev nasilja ženske. Več kot 50% žensk v starosti nad 15 let, je po tej raziskavi že doživelo eno od oblik nasilja v družini. Prepogosto se nasilje v družini konča tragično, z ubojem ali umorom partnerke ali bivše partnerke. Raziskave so pokazale tudi, da zaradi nasilja v družini trpijo zlasti otroci. Prav njim in njihovim pravicam je potrebno posvetiti posebno pozornost, saj so sami pri razreševanju nasilja v družini nemočni,« je uvodoma dejala Iva Dimic in dodala:

»Ko nasilje v družini preraste v tragedijo in pride do uboja ali umora, otrok dejansko izgubi oba roditelja. Enega zaradi smrti in drugega zaradi prestajanja zaporne kazni. Ukrepov za preprečevanje nasilja v družini je zato potrebno namenjati bistveno več pozornosti. Posebej se je potrebno posvetiti zagotavljanju učinkovitih ukrepov za zagotavljanje varnosti žensk in otrok, ki so žrtve nasilja v družini. Eden izmed najpomembnejših ukrepov, ki jih ima na voljo policija, je ukrep prepovedi približevanja določenemu kraju ali osebi. Policija tak ukrep lahko izreče za čas največ 10 dni. Na predlog oškodovanca, ki mora biti podan najmanj tri dni pred njenim iztekom, preiskovalni sodnik ta ukrep lahko podaljša, vendar najdlje za 60 dni.«

Poslanka NSi je podala mnenje, da je takšna ureditev neustrezna z vidika časa trajanja, če želimo z njim doseči učinkovito zaščito žrtev nasilja. »Vemo namreč, da žrtve nasilja potrebujejo učinkovito zaščito daljši čas, vse dokler nasilje traja oziroma najmanj do zaključka sodnega postopka, ki pa je običajno dolg in traja tudi nekaj let,« je pojasnila Iva Dimic in ministrico vprašala:

»Ali že razmišljate ali morebiti tudi že pripravljate predlog sprememb in dopolnitev Zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki se nanašajo na čas trajanja ukrepa prepovedi približevanja določenemu kraju ali osebi?«

Celotno vprašanje in odgovor ministrice si lahko preberete TUKAJ.