Gostje pogovora pred Medijsko nočjo 2015 tokrat o politiki v medijih in medijih v politiki

DELI:
24.04.2015, NSi

Okrogla_miza_medijska_nocPrepoznavna imena iz vrst slovenskih medijev so se na včerajšnji okrogli mizi NSi z naslovom Politika v medijih, mediji v politiki dotaknila vprašanj senzacionalizma in sodobnega odnosa med mediji in politiko. Mnenja o tej temi so tako soočili publicist in kolumnist Dejan Steinbuch, urednik Sobotne priloge Dela Ali Žerdin, televizijski novinar in urednik Bojan Traven ter strokovnjak za politični marketing Sebastjan Jeretič. Okroga miza je bila uvod v letošnjo medijsko noč, ki jo je NSi pripravila že tretjič zapored.

V razpravi je prevladovala ocena, da so današnji mediji sposobni »iz komarja sposobni narediti dinozavra«, na drugi strani pa se jim pogosto izmuznejo za državo in družbo zares pomembne zgodbe., komentatorskih vsebin, so menili sogovorniki na današnji okrogli mizi o odnosu med mediji in politiki. Strinjali so se tudi, da nasploh primanjkuje analitičnih in poglobljenih vsebin, ki na bolj resen način obravnavale pomembne družbene tematike.

Žerdin: Mediji so postali visokooktanski

Urednik Sobotne priloge Dela Ali Žerdin je poudaril, da je določen pritisk na politike normalen že z vidika »nabora osnovnih novinarskih del«. Je pa opozoril, da je Slovenija izrazito spolitizirana družba, kjer se dnevni dogodki zelo pogosto interpretirajo predvsem skozi prizmo politike, podobno pa velja tudi za lastniške odnose na področju medijev. Glede pritiskov na novinarje s strani lastnikov medijev pa so bili po oceni Žerdina časi tudi že slabši. Mediji so po njegovih navedbah danes “visokooktanski” in so “iz komarja sposobni narediti slona ali dinozavra”, vendar pa večkrat ne opazijo res pomembnih zgodb. V splošnem Žerdin tudi v prihodnje pričakuje nadaljevanje procesa “tabloidizacije”.

Televizijski novinar Bojan Traven se je strinjal, da bodo morali mediji v prihodnje informacije vsebinsko nadgraditi. Današnjim medijem namreč po njegovih besedah manjka predvsem analitičnega in poglobljenega postavljanja tematik v jasen družbeni kontekst. Pri tem je kot na primeren novinarski žanr za takšno obravnavo tematik spomnil na komentar, ki je ga zlasti na televizijah skorajda ni več.

Steinbuch: Ni dobro, če sta si novinar in politik zelo blizu

Za Travna je v slovenskem medijskem prostoru problem deloma v lastniški strukturi, deloma pa tudi v novinarjih. »Nekateri med njimi so tudi zaradi slabega plačila prestrašeni in kot taki bolj dojemljivi za politične pritiske,« je dejal, a hkrati dodal, da je po njegovem prepričanju podleganje takemu pritisku “strel v koleno”.

Na njegove besede se je navezal tudi publicist Dejan Steinbuch, ki je dejal, da si ravno zato, novinar in politik ne smeta biti preblizu. »Čeprav je lahko po drugi strani vsak vir informacij iz političnih krogov koristen,« je še pojasnil. Bistveni problem v slovenskem medijskem prostoru pa je po njegovih besedah v tem, da je kontaminiran z osebnimi mnenji in spretnimi manipulacijami. Kot je še pojasnil Steinbuch, za večino slovenskih medijev tudi velja, da se med novinarji pojavlja cenzura. Ta po njegovem mnenju ni vedno posledica pritiskov nadrejenih, ampak gre lahko tudi za avtocenzuro, ko človeka k previdnosti sili zlasti njegov negotov položaj.

Postali smo družba spektakla

Sebastjan Jeretič, ki se ukvarja s svetovanjem na področju političnega komuniciranja, smo postali »družba spektakla«, ki tudi vsakodnevne novice rada spremlja na spektakularen način. Izpostavil je zlasti digitalizacijo sodobnega sveta, kjer, kot je pojasnil, vidi za politiko več prednosti kot pasti, saj ponuja možnost direktnega komuniciranja z ljudmi. Ena največjih napak, ki jo politik lahko napravi v odnosu do medijev, pa je po njegovih besedah v tem, da »pade v film odzivanja na medijske zgodbe in da se sprašuje le še o tem, kako bo videti v medijih, namesto da bi se spraševal o vsebini povedanega«.

Nekaj fotoutrinkov z Medijske noči 2015 si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji: