Delo ni želelo objaviti pismo Alojza Soka

DELI:
29.06.2009, NSi

Objavljamo odgovor Alojza Soka na zapis Mirana Potrča v časopisu Delo. Odgovor Alojza Soka v časopisu Delo niso želeli objaviti.

 

»Od leta 1953 v Sloveniji uradno komunizma ni bilo«

Pod tem naslovom je v Delu dne 15. maja 2009 podpredsednik DZ RS g. Miran Potrč, ki je letos dopolnil 70 let povzel in pritrdil besedam dr. Kristana, ki je še starejši, da v Sloveniji od leta 1953 ni bilo uradno komunizma in da je treba iz tega razloga gledati na slovenski komunizem drugače, kot na totalitarne režime v Romuniji, Rusiji ali Vzhodni Nemčiji. Ker sem 20 let mlajši od Potrča, bi mu morda celo moral verjeti, toda moji starši, ki pa so precej starejši od Potrča in so bili v življenju navadni slovenski kmetje (po definiciji nekdanje stranke g. Potrča torej razredni sovražniki) mi pa govorijo drugače in tudi sam sem izkušal vso revščino na katero so nas slovenske kmete obsodili komunisti. Ob ugotovitvi, da se je po letu 53 uradno komunizem nehal in s tem po Potrču totalitarni sistem se seveda postavlja vprašanje ali je bil uradno komunizem pred letom 53 . Upam, da bosta g. Potrč in dr. Kristan pojasnila, kaj sploh mislita pod pojmom uradni komunizem, saj vsi vemo, da so komunisti prišli na oblast povsod z revolucijo, ki jo danes zanikajo, čeprav so nas v šoli  to ves čas učili in je zapisano v mnogih učbenikih. Za vse službe od sodniških, policijskih, vojaških ter tudi učiteljskih je še do leta 1990 neuradno veljalo da si moral biti član partije. Ljudje so skrivoma hodili v cerkev in dajali krstiti otroke. Sprašujem se le zakaj, če je bilo po letu 1953 komunizma konec. Še leta 1986 so me v vojski  silili naj postanem član ZKJ. Ker nisem želel sem bil kljub dejstvu, da sem bil star 28 let in sem že imel družino  iz Sarajeva prestavljen v Niš. Leta 1973 nas je učitelj (lahko napišem ime in priimek) na Ptujski gimnaziji vprašal kdo je bil v nedeljo pri maši. Večina otrok si ni upala dvigniti roke. Spet vam g. Potrč postavljam vprašanje, kaj mislite zakaj si niso upali dvigniti roke. In učiteljica zgodovine pozneje profesorica na Mariborski univerzi je pri vsaki uri predavala o klerofašizmu.

Ljudje so zaradi povojnih strahot preplašeni še danes in številna grobišča širom Slovenije kažejo na to, da so slovenski komunisti resnično tako temeljito opravili svoje delo, da so pognali strah v kosti veliki večini Slovencev in da se jih mnogi bojijo še danes. Upam si trditi, da se g. Potrč s svojimi ugotovitvami spreneveda ali pa zaradi zaslepljenosti ali pa tudi moči, ki misli da jo ime, res ne vidi kaj vse so nam povzročili komunisti pa naj so bili na oblasti po njegovem uradno ali neuradno. Ali pa morda gospoda potrč in Kristan mislita, da so imeli pravico narediti z slovenskim narodom še huje, kot na primer rdeči kmeri z kamboškim narodom.

Toda g. Potrč zgodovinska resnica je neusmiljena in nam mlajši generaciji je vseeno ali ste nasilje izvajali uradno ali neuradno. Dejstvo je, da je Slovenija danes samostojna država in da zgodovinska dejstva razkrivajo vso krutost komunističnih vladavin širom po svetu.


Alojz Sok, Ormož