Balkan še vedno nemirno območje

DELI:
20.05.2013, NSi

Ljubljana (20.5. 2013) – Pretekli vikend je v Luksemburgu potekalo spomladansko zasedanje parlamentarne skupščine NATO, ki se jo je udeležil tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. Parlamentarci so razpravljali o trenutnih kriznih žariščih v Siriji, Maliju, Afganistanu in drugod po svetu. Razprava je tekla tudi o varnostni situaciji na Balkanu.

V BiH prisotna stalna politična kriza

Politične napetosti v Bosni in Hercegovini onemogočajo politične reforme, ki so nujno potrebne za razvoj države in njeno približevanje evroatlantskim povezavam. Daytonski sporazum, ki je BiH razdelil na dve entiteti (Federacija BiH in Republika Srbska) je sicer vzpostavil ureditev, ki zagotavlja mir, vendar hkrati omogoča medsebojno blokado, zato nekateri predlagajo revizijo Daytonskega sporazuma in prenovo ustavne ureditve BiH. Spremembam Daytonske ureditve najbolj nasprotujejo bosanski Srbi, na drugi strani pa si sprememb želijo bosanski Hrvati. Mednarodna javnost se zaveda ovir, ki jih za razvoj BiH predstavlja Daytonski sporazum, vendar se boji, da bi z revizijo sporazuma odprli Pandorino skrinjico in ponovno razplamteli napetosti na tem območju.

Odnosi med Srbi in Albanci na Kosovu trajno napeti

Kljub peti obletnici osamosvojitve Kosova, novonastale države še ni priznala polovica držav članic OZN. Konflikti na severu Kosova med Srbi in Albanci ustvarjajo nevarno ozračje. Brez zaščite in posredovanja KFOR-ja obstaja velika verjetnost, da bi se v srbskih občinah na severu Kosova in v okolici pravoslavnih samostanov na Kosovu, konflikti lahko razvili v krvave spopade. Pod pokroviteljstvom EU je bil sicer dosežen pomemben dogovor med Beogradom in Prištino, v katerem sta se državi zavezali, da se ne bosta ovirali pri vključevanju v EU in da bodo Srbi na severu Kosova dobili visoko stopnjo avtonomije. Vendar ta sporazum še ne zagotavlja trajnega miru, niti končnega statusa Kosova. Kljub temu, da sta sporazum potrdila oba parlamenta, sporazumu še vedno nasprotujejo Srbi na Kosovu in srbska pravoslavna cerkev.

Makedonijo ovira spor glede imena države

Razvoj Makedonije v zadnjih letih je viden, vendar še hitrejši razvoj občasno zavirajo napetosti med Makedonci in Albanci. Prav tako Makedonijo pri njenem vključevanju v evroatlantske povezave še vedno ovira spor z Grčijo glede imena.