ZA IZBOLJŠANJE STATUSA UPOKOJENCEV SI PRIZADEVAMO Z DEJANJI

DELI:
12.01.2022, NSi

Odbor za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je obravnaval novelo Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki predvideva dodatno uskladitev pokojnin v letošnjem letu, s čimer bi se popravile krivice zaradi neusklajevanja pokojnin v preteklosti.

Ob tem je poslanec NSi Aleksander Reberšek povedal: »Večkrat rečem, da v življenju štejejo samo dejanja, in ne lepe besede.  Kajti ljudje bodo dobro živeli, če bomo mi dobro delali, ne lepo govorili. Prepričan sem, da še nobena vlada ni tako izdatno pomagala slovenskim upokojenkam in upokojencem kot ta vlada.«

»Številke so nazoren pokazatelj in številke ne lažejo: izredna uskladitev pokojnin za 2 % decembra 2020, redna letna uskladitev pokojnin za 3,2 % v 2020, 3 x solidarnostni protikoronski dodatek za vse upokojence z nižjimi pokojninami, zvišanje najnižjih invalidskih pokojnin na 389 eur, najnižjih pokojnin na 279 eur in zagotovljene starostne pokojnine za 40 let delovne dobe na 620 eur. Višji letni dodatki v 2020, 2021 in 2022. Vprašajte upokojence, kdaj so dobili toliko kot pod to vlado.«

»Zgovoren je tudi podatek, da je povprečna bruto starostna pokojnina, izplačana v novembru 2021 – torej v mandatu aktualne vlade, znašala 729,51 EUR. Zgolj za primerjavo, v mandatu vlade Alenke Bratušek je povprečna bruto starostna pokojnina v letu 2014 znašala 616,70 EUR. To pomeni, da je povprečna bruto pokojnina okrog 110 € višja kot v času vlade Alenke Bratušek.«

Omenil je tudi, da je zadnji dom starejših zgradila ministrica iz vrst NSi leta 2007, nato pa so se gradnje na tem področju skoraj za 15 let ustavile. Oživil ga je šele ponovni minister iz vrst NSi Janez Cigler Kralj.  »V celotni Sloveniji se kar v 66 občinah izvaja več kot 100 investicij za potrebe starejših. Moravče, Komenda, Ravne na Koroškem je samo nekaj krajev, kjer so že postavili temeljni kamen za nove kapacitete za oskrbo starejših, številne gradnje pa se bodo začele še v naslednjih mesecih,« je povedal Aleksander Reberšek.

NSi je skupaj z drugima dvema koalicijskima poslanskima skupinama na podlagi analiz Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje vložila predlog amandmaja, ki pokojnine usklajuje glede na njihov zaostanek, ne pa po uravnilovki vsem enako kot v prvotnem predlogu zakona.

Aleksander Reberšek je pojasnil: »Danes odpravljamo krivice, ki so nastale s preteklim neusklajevanjem pokojnin. V praksi to pomeni, da upokojencem dvigujemo pokojnine. Najbolj tistim, ki so se upokojili do konca leta 2010, in sicer za 3,5 %. Tistim, ki so se upokojili v letu 2011, za 1,7 %, vsem, ki so se upokojili pozneje, pa za 1 %. Zagotavljam vam, da si bomo za izboljšanje statusa upokojencev še naprej prizadevali – z dejanji!«

Poslanci so tako amandma koalicijskih poslanskih skupin kot predlog zakona na odboru podprli.