V Novi Sloveniji nasprotujemo dodatnemu obremenjevanju gospodarstva

DELI:
12.09.2013, NSi

Ljubljana (12.9. 2013) – Na seji Odbora za finance in monetarno politiko je poslanec Jožef Horvat v razpravi o  predlagani noveli Zakona o davku od dohodka pravnih oseb, po kateri  se davčna stopnja  zvišuje na 17 odstotkov opozoril, da gre za ukrep, ki zavira gospodarsko aktivnost. V razpravi je poudaril, da vlada s tem ukrepom  zasleduje zgolj kratkoročne cilje, to je zvišanje proračunskih prihodkov, ki bodo z novelo tega zakona morda doseženi. Dolgoročno pa pomeni ta sprememba manj investicij in počasnejšo gospodarsko rast ter posledično manjše javnofinančne prilive.

V svoji razpravi je še pojasnil: “Slovenija postaja  na ta način za potencialne investitorje manj zanimiva ne le zaradi same davčne stopnje, pač pa je zaskrbljujoče dejstvo, da bodo ta ukrep potencialni investitorji razumeli na sledeč način: zakonodaja se kar naprej spreminja in da v Sloveniji nismo sposobni zagotoviti varnega in stabilnega poslovnega okolja. Torej nismo primeren prostor za nove investicije ali portfeljske naložbe. Prejšnja vlada, v kateri smo sodelovali, je z mnogimi ukrepi razbremenila gospodarstvo, zlasti z davčnimi olajšavami zaradi vlaganj v raziskave, razvoj in investicije ter z znižanjem davka od dohodka pravnih oseb z 20% na 15 % v letu 2015. Sedanja vlada pa s svojimi ukrepi gospodarstvo le duši, čeprav je ob  nastopu svojega mandata obljubljala zagon gospodarstva in izboljšanje poslovnega okolja.”

V zaključku je opozoril tudi na premalo ambiciozno delo aktualne vlade:”Sedanja vlada se pri zasledovanju cilja javnofinančne konsolidacije preveč osredotoča na večanje prihodkovne strani, torej na zviševanje davkov, daleč premalo pa je storila na odhodkovni strani, zlasti na področju reorganizacije in racionalizacije javne in državne uprave, kjer je še veliko manevrskega prostora. Gre torej za politiko najmanjšega vladnega napora in najmanjšega odpora. Kdaj bomo investitorjem poslali sporočilo, da tokrat pa res resno mislimo z varčevanjem in s podjetništvom, ki sta eni od nujno potrebnih vrlin za napredek”