UKINITEV MUZEJA SLOVENSKE OSAMOSVOJITVE – GRE ZA UNIČEVANJE VREDNOT SLOVENSKE OSAMOSVOJITE

DELI:
07.11.2022, NSi

»Odločitev za ustanovitev Muzeja slovenske osamosvojitve je bilo častno, domoljubno in državotvorno dejanje ob obeležitvi 30. obletnice samostojnosti Republike Slovenije. Na takšen muzej smo v Sloveniji čakali predolgo. Muzeje, ki celovito prikazujejo proces nastanka posamezne države in njihovo pot v samostojnost, imajo vse države, ki imajo zrel in samozavesten odnos do lastne zgodovine,« je na novinarski konferenci uvodoma dejal poslanec NSi Janez Žakelj in pojasnil: »Osamosvojitev Slovenije je po mnenju NSi eden najpomembnejših in najsvetlejših trenutkov naše zgodovine. Vrednote osamosvojitve moramo ohranjati, jih prenašati na mlajše rodove in o njih večkrat ter s ponosom govoriti. Na njih moramo graditi tudi našo identiteto.«

V NSi menimo, da je namera sedanje oblasti, da ukine Muzej slovenske osamosvojitve predvsem ideološki projekt stranke Levica, ki si na vse načine prizadeva za uničenje vrednot slovenske osamosvojitve. »Slovenska osamosvojitev ni bila projekt ene politične stranke ali peščice posameznikov, ampak dosežek enotnosti slovenskega naroda in jasne plebiscitarne volje Slovenk in Slovencev, da želimo živeti v samostojni državi. Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije je zgolj slepilni manever,« je še dejal Žakelj in opozoril, da so takšni manevri nesprejemljivi in nedostojni. »Še posebej pa so takšni poskusi ponižujoči za vse, ki so za samostojno Slovenijo dali svoja življenja. Ministrico Asto Vrečko zato pozivamo, naj svojcem padlih v vojni za Slovenijo pogleda v oči in jim pove, da Muzej slovenske osamosvojitve ni potreben in da gre za ideološki projekt,« je še dodal.

V primeru ukinitve muzeja v NSi napovedujemo interpelacijo

Poslanec Žakelj je poudaril, da je osamosvojitev Slovenije zgodovinsko dejstvo, zaradi katerega danes živimo v lastni državi. »Zaznamuje obdobje, ko smo zmogli stopiti skupaj in biti enotni. Nekaj, na kar je vredno ohranjati spomin in prenašati naprej na mlajše rodove. Ministrica iz kvote Levice dr. Asta Vrečko z ukinjanjem Muzeja Slovenske osamosvojitve v narod vnaša nove delitve. V kolikor ministrica ne odstopi od svoje namere po ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve v NSi napovedujemo, da bomo proti njej vložili interpelacijo. Ker gre za ključne in središčne vrednote našega naroda verjamemo, da bodo interpelacijo, z izjemo stranke Levica, podprle vse parlamentarne stranke,« je zaključil Janez Žakelj.

Lojze Peterle: Odločno nasprotujem temu, da bi se zadevo predstavljalo kot ideološki projekt

Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je na novinarski konferenci dejal, da kot človek, ki je bil udeležen v procesu osamosvajanja, težko razume, da se iz osamosvojitve, ki nima primere v slovenski zgodovini, danes tako rekoč norčujejo in jo skušajo spravljati v polarizacijsko tekmo z neko drugo vojno in dejstvi.

»Zame kot predsednika Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve ta zadeva ni nedolžna. Hvaležen sem Novi Sloveniji, da tukaj nastopa z jasno besedo in tudi z vso odgovornostjo svojega deleža v koaliciji, ki se je odločila za ta muzej. In hkrati odločno nasprotujem temu, da bi se to zadevo videlo ali predstavljalo kot ideološki projekt. Ker če je to ideološki projekt, je tudi plebiscit ideološki projekt in je vsa osamosvojitev ideološki projekt,« je pojasnil Peterle in dodal:

»Govorim tudi v imenu tistih, ki so bili pripravljeni dati vse za osamosvojitev in z ogorčenjem spremljajo to, kar se dogaja in ne morejo razumeti tega zasuka glede ideologije. Če beremo odločitve izpred 31 let, potem lahko zaznamo tudi en ideološki vidik in to je, da smo se v demokratično izvoljeni skupščini z osamosvojitvijo prekinili s časom, ko je bila dovoljena ena sama ideologija. Od takrat naprej imamo pluralni parlamentarni sistem. In ideologija nima vloge totalitarnega kontrolorja vsega življenja, kot je bilo to prej. To je neresno in skoraj spada v kategorijo sovražnega govora do osamosvojitve same.«

Mladina ne ve niti, da smo imeli vojno za Slovenijo

Peterle je bil kritičen tudi do poskusov in teženj, da se slovensko osamosvojitev relativizira. V zvezi s tem je dejal: »V šoli se jo ignorira. Mladina ne ve niti, da smo imeli vojno za Slovenijo. To velja za pretežni del Slovenije, kar je neznosno in nesprejemljivo in to se skuša potiskati v ospredje naše zavesti in vrednotenja. Res bi si želel, da se v Sloveniji s kakršnimikoli silami na vladi ali v vladi premikamo z nekim smislom za skupno – proti letu 2041, ne pa nazaj proti 1941.«