ŠTUDENTSKO DELO NAJ SE PRENESE NA ZAVOD ZA ZAPOSLOVANJE

DELI:
07.08.2009, NSi
Nova Slovenija se zavzema za pregleden, učinkovit in transparenten sistem študentskega dela. Menimo, da mora študentsko delo potekati v takem okolju, kjer bo delodajalec nudil možnost nadaljnje redne zaposlitve. Delodajalci študente namreč izkoriščajo, jih po koncu statusa odpustijo in zaposlijo novega študenta, s čimer kreirajo nelojalno konkurenco. V Novi Sloveniji se zavzemamo za enoten sistem posredovanja dela v Republiki Sloveniji preko Zavoda za zaposlovanje.

Študentsko delo bi moralo potekati izključno na fakultetah, v podjetjih in ostalih inštitucijah, kjer si študentje lahko nabirajo praktične izkušnje, povezane s strokovnim področjem. Stimulirati je potrebno spoznavanje študentov s praktičnim okoljem gospodarstva, kjer se bodo kasneje zaposlili. Študentka medicine bi si morala izkušnje nabirati v bolnišnici in ne v lokalu, kjer izgublja dragoceni čas.

Obstaja mnenje, da je študentsko delo mogoče edino v obliki napotnic in preko študentskih servisov, vendar še zdaleč ni tako pač pa ravno obratno. V Novi Sloveniji se zavzemamo za enoten sistem posredovanja dela v Republiki Sloveniji preko Zavoda za zaposlovanje. Odpraviti je potrebno podvajanje sistema v obliki študentskih servisov, zato predlagamo, da Zavod za zaposlovanje prevzame »know-how« študentskih servisov, le-te pa je potrebno čim prej ukiniti. Študentsko delo je potrebno normalno obdavčiti, hkrati pa delodajalcem, ki bodo zaposlili študenta, ponuditi dodatne finančne olajšave v višini polovice prispevkov. S tem pa bomo odpravili anomalijo, ki jo predstavlja prevelik obseg študentskega dela, ki se je izrodilo v izigravanje države pri plačevanju davkov s strani delodajalcev, stroške pa na svojih ramenih nosijo diplomanti, ki zaradi nelojalne konkurence študentov ne morejo dobiti redne zaposlitve.

Odpraviti je potrebno donosen svet zaslužka, bogastva, hotelov in kupovanja vod, ki so se namnožili okrog lastnikov študentskih servisov in Študentske organizacije Slovenije. Funkcionarji te organizacije dobesedno bogatijo in živijo na stroške študentov, saj v obstoječem sistemu študenti s statusom konkurirajo svojim kolegom, bivšim študentom z diplomami, in jim s tem kradejo službe ter onemogočajo normalen prehod iz študentskega v družinsko življenje. Zaslužek od provizij pa pobirajo lastniki študentskih servisov in Študentska organizacija Slovenije.

Hkrati s prenosom posredovanja dela na Zavod za zaposlovanje in z ukinitvijo študentskih servisov je potrebno dosledno izvesti in pomnožiti nacionalni načrt za štipendiranje, ki bo čim več študentom omogočil, da bodo v miru študirali in preživeli tudi brez študentskega dela. Del dohodkov od prispevkov za študentsko delo pa moramo nameniti za namensko gradnjo študentskih kampusov, študentskih domov in nakup potrebne opreme za laboratorije na fakultetah.