Tonin predstavil rešitev za pokritje kamniškega bazena in izgradnjo kamniških osnovnih šol

DELI:
21.09.2010, NSi

Kamnik (21. 9. 2010) – Na današnji novinarski konferenci je kandidat za župana mag. Matej Tonin spregovoril o gradnji dveh kamniških mestnih šol, o športnem parku, o oživljanju Šutne, o urejanju območja KIK-a, predstavil pa je tudi idejo o Kamniški modri knjigi. Glede osnovnih šol je Tonin dejal, da nedavna napoved ministra za šolstvo in šport, da občina Kamnik najverjetneje ne bo dobila nič državnega denarja, vse skupaj postavlja v popolnoma novo luč, saj občina tako ostaja brez desetih milijonov evrov, na katere je računala s strani države. Tonin je prav tako predstavil rešitev za pokritje kamniškega bazena in idejo za oživljanje Šutne.

Kaj bo s kamniškima mestnima šolama?
Ko je nedavno minister za šolstvo in šport dr. Igor Lukšič obiskal Kamnik je na vprašanje mag. Mateja Tonina, koliko državnih sredstev lahko občina Kamnik pričakuje za gradnjo osnovnih šol, dejal, da najverjetneje nič. Novogradnja OŠ Frana Albrehta in adaptacija OŠ Toma Brejca je bila ocenjena na približno 20 milijonov evrov, približno polovico naj bi občina pridobila iz državnega proračuna. »Odgovor ministra pomeni, da mora občina Kamnik v prihodnjih letih dobiti še slabih 10 milijonov evrov,« je povedal Tonin. »Vsi županski kandidati se zavzemamo za rešitev problematike OŠ Frana Albrehta in OŠ Toma Brejca, vendar pa se ni še nihče odzval na besede ministra, nihče ni povedal, kaj bo storil, da bomo lahko obljubo realizirali«, poudarja Tonin in nadaljuje: »Obstajajo tri možnosti, prva je, da projekt obstane na mrtvi točki, druga možnost je, da se zadolžimo, tretja možnost pa je, da koncept gradnje šol zastavimo drugače. Sam se zavzemam za tretjo možnost.« Mag. Matej Tonin je dejal, da je glede na znane okoliščine potrebno projekt gradnje šol ponovno preučiti in ga dodelati. Tonin je poudaril, da se je posvetoval s strokovnjaki, ki so mu svetovali, da bi lahko občina zagotovila enake pogoje kot v primeru novogradnje OŠ Frana Albrehta in adaptacije OŠ Toma Brejca s samo eno večjo novozgrajeno stavbo, v kateri bi bili dve osnovni šoli. »Dober zgled nam je lahko ŠCRM, kjer sta pod streho ene hiše dve šoli, podobno bi lahko naredili tudi z mestnima šolama, kjer bi lahko pod streho ene hiše zagotovili prostore za dve osnovni šoli. S tem bi pocenili gradnjo, predvsem pa bi projekt naredili bolj realen in uresničljiv. Hkrati bi v sedanji OŠ Toma Brejca lahko rešili prostorsko stisko glasbene šole, imeli pa bi tudi boljše možnosti za kvalitetnejšo prometno ureditev,« je zaključil Tonin.

Tonin ponudil rešitev za pokritje kamniškega bazena
Nedavno je kamniški občinski svet obravnaval informacijo o kamniškem športnem parku, v okviru katerega naj bi dobili pokrit olimpijski bazen in hotel. Projekt je ocenjen na več kot 10 milijonov evrov. Tonin je najprej pokomentiral govorice, ki se ta hip širijo po Kamniku, in sicer da naj bi nekateri nasprotovali športnemu parku. »To ne drži, na občinskem svetu smo idejo športnega parka vsi podprli, smo pa nekateri opozorili, da je v sedanjih okoliščinah tovrstna investicija nerealna, zato je potrebno razmišljati predvsem o začasnih rešitva,« je povedal Tonin. Na novinarski konferenci je Tonin predstavil možnost, da bi kamniški bazen pokrili z začasno konstrukcijo, ki bi najverjetneje stala manj, kot so letni stroški prevozov plavalcev in vaterpolistov. »Preprost primer ponudbe za pokritje kamniškega bazena z napihljivo halo pokaže, da bi takšna rešitev predstavljala razmeroma majhen strošek. Dejansko gre za najcenejšo alternativno rešitev in najenostavnejši projekt. Primer napihljive hale, kupljene po pooblaščenem zastopniku neposredno od proizvajalca, ki bi merila 60 m X 30 m, pokaže, da bi takšna hala stala 85.000 €, kar je manj  od stroškov prevoza naših vaterpolistov in plavalcev na različne lokacije v enem letu, ki po njihovih besedah znašajo skoraj 100.000 € letno. Tipična hala z dvojno membrano ima garancijsko dobo 5 let, življenjsko dobo najmanj 15 let, spomladi in poleti se lahko podre in zloži,« je razložil Tonin. Omenil je tudi nekaj primerov, z napihljivo halo so pokriti npr. olimpijski bazeni na Kodeljevem, v Radovljici, na Ravnah na Koroškem, kopališče v Žusterni itn. »Prav na Kodeljevo in v Radovljico hodijo tudi naši plavalci, kar nesporno kaže, da je taka rešitev uresničljiva,« poudarja Tonin.

Oživljanje stare mestne ulice Šutne s tematskim parkom o zgodovini Kamnika
Tonin je uvodoma poudaril, da se starih mestnih ulic ne da oživljati s prometom in nadaljeval, da se vsi radi sprehodimo po živih in zanimivih ulicah. »Kamniške ulice so zagotovo zanimive, manjka pa jim živahnosti. V kamniških političnih krogih vlada prepričanje, da se stara mestna ulica oživlja s prireditvami in kulturo. Tudi sam se strinjam s tem, vendar nadaljujem, da se mestnih ulic 365 dni ne da oživljati s prireditvami in kulturo, ker nimamo ne finančnih in ne logističnih možnosti, da bi vse dni v letu prirejali prireditve. Naloga novega župana bo, da najde način, kako v stare mestne ulici pripelje domače ljudi. Šele, ko bomo v staro mestno jedro pripeljali domače ljudi, bo ta ulica živa in zanimiva tudi za tuje turiste,« razlaga Tonin in nadaljuje, »danes se po številnih koncih Kamnika sprehajajo številne mlade družine, ki so se v zadnjih letih preselile v Kamnik, doseči moramo, da bo njihova pohodna destinacija staro mestno jedro.  Da pa to lahko dosežemo, ga moramo narediti zanimivega za otroke, zato predlagam, da bi na Šutni postavili preprost tematski park o zgodovini Kamnika. Če bo Šutna zanimiva za starše, bomo na njej zadržali tudi starše.«

Na območju KIK-a bo mogoče stala nova fakulteta
Glede obsežnega območja nekdanje smodišnice (KIK) je mag. Matej Tonin poudaril, da se zavzema, da bi v novem občinskem prostorskem načrtu predvideli prostor za športne in izobraževalne dejavnosti. Tonin se zavzema, da bi v Kamnik prišla tudi ena izmed fakultet. »Vem, da teh stvari ni mogoče realizirati v prihodnjem mandatu, vendar je potrebno pri pripravi občinskega prostorskega načrta gledati za 50 let naprej,« je zaključil Tonin.

Kamniška modra knjiga
Tonin je na novinarski konferenci predstavil še idejo, da bi v prihodnjem mandatu oblikovali Kamniško modro knjigo, v kateri bi popisali vse investicije, ki jih občina mora narediti zaradi zakonskih ali drugih predpisanih obveznosti, kot tudi vse investicije, ki si jih občani želijo. Popis vseh investicij bi služil za pripravo realne finančne ocene vseh investicij. »Ko vemo, kakšne so naše potrebe, koliko nas bodo te potrebe stale in s kakšnimi sredstvi bomo razpolagali, je naša naloga, da določimo vrstni red uresničevanja teh potreb. Ko imamo izdelan prioritetni vrstni red investicij, njihovo finančno konstrukcijo in razpoložljive občinske vire, lahko zelo natančno predvidimo, kdaj (v katerem letu) bo posamezna investicija realizirana,« je dejal Tonin.

[nas_custom_gallery]