Tonin o slovenskem sodstvu: Bojim se, da z aspirinom zdravimo pljučnico

DELI:
18.06.2013, NSi

Ljubljana (18. 6. 2013) – V razpravi o novelah zakonov, ki posegata na področje slovenskega sodstva je vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin na junijski seji Državnega zbora dejal, da so spremembe v sodstvu potrebne in da je vsaj začetek nekih sprememb na področju sodstva to, da se uvede večja odgovornost predsednikov sodišč. 

V nadaljevanju razprave je opozoril, da bi v demokraciji vsaj v teoriji sistem moral biti organiziran tako, da bi vse tri veje oblasti druga drugo nadzirale in se na nek način uravnotežile. »Ampak na nek način nadzirata druga drugo zgolj izvršna in zakonodajna veja oblasti, medtem pa se v zadnjem obdobju zdi, da pa je sodna veja oblasti popolnoma nedotakljiva,« je dejal Tonin in izrazil svoje prepričanje, da je do sodstva potrebno biti kritičen, opozarjati na stvari, ki niso dobre in tudi predlagati kako in na kakšen način bi zadeve izboljšali odpravili.

»Da pa ne bom samo kritiziral in da ne boste rekli, da samo negativno energijo širim, bi izpostavil tudi kakšno pozitivno stvar iz tega zakona. Jaz vendarle vidim pozitivne stvari tudi v tem, da popravki zakona omogočajo tudi do 20 odstotno zmanjšanje plače sodniku, če se mu bo dokazalo, da ni izpolnil določenih standardov, da se bodo lahko določene stvari tudi prednostno obravnavale, da se ne bo dogajalo, da zadeve tičijo v predalih mesece, leta, vse dokler ne zastarajo,« je v zaključku razprave dejal Tonin in priznal, da se kljub vsemu ne more znebiti občutka, da so to zelo majhne spremembe: »Bojim se, da spremembe ne bodo dale želenih rezultatov, oziroma, če povem v prispodobi, bojim se, da z aspirinom zdravimo pljučnico.«

 Celotno razpravo Mateja Tonina si lahko preberete TUKAJ.    

 

Ljudmila Novak: Upam, da bodo spremembe privedle do boljših rezultatov sodstva

Predsednica NSi Ljudmila
Novak je v svoji razpravi dejala, da sama na srečo nimam osebnih izkušenj s
sodišči, da pa žal sliši vsak dan veliko zgodb ljudi, ki pričajo o tem, da je v
naši s sodstvom Sloveniji nekaj hudo narobe. Izrazila je zadovoljstvo ob
dejstvu, da je minister rekel, da bo – tudi v dogovoru s pravosodno vejo
oblasti – vendarle prišlo do določenih sprememb.

 »Najbolj
si pa želim, da bi bili na odgovorna mesta imenovani ljudje, ki so nesporne
strokovne avtoritete in tudi moralne avtoritete. To sem že zadnjič v razpravi
enkrat poudarila, kajti samo tako bomo imeli državljani tudi večje zaupanje v
sodno vejo oblasti,«
je dejala Novakova in napovedala podporo predlaganim
spremembam.

Celotno razpravo Ljudmile Novak si lahko preberete TUKAJ.

 

Iva Dimic: Stanje v sodstvu je treba izboljšati 

Iva Dimic je v predstavitvi stališča NSi uvodoma spomnila, da je že razprava na zadnji seji Državnega zbora o stanju v slovenskem pravosodju  pokazala na številne nepravilnosti,tudi na konkretne primere, na katere pristojni nadzorni organi znotraj pravosodja sploh niso ustrezno reagirali. »Zaskrbljujoče je stanje sodnih zaostankov in njihovo reševanje. Prav z namenom odprave sodnih zaostankov je bil pričet projekt Lukenda. Po zagotovilih sodišč naj bi dal ugodne rezultate, pa ugotavljamo, da temu ni tako. Sodni zaostanki se na nekaterih sodiščih ne zmanjšujejo oziroma se celo povečujejo,« je dejala Dimiceva in opozorila, da kar nekaj sodniškega dela odpade tudi na alternativno reševanje sporov oz mediacijo. »Postopke mediacije vodijo pretežno zunanji izvajalci, odvetniki, notarji ali drugi. Delo sodnikov, ki jim je zadeva dodeljena v reševanje, je v taki uspešno rešeni mediacijski zadevi minimalno. Praktično se omeji le na en narok, na katerem se zapiše že predhodno sestavljen sporazum ali poravnava,« je pojasnila Iva Dimic in dejala da je zaradi manjše obremenitve sodnikov toliko bolj nerazumljivo, da je bilo prav v lanskem letu rešenih 5 odstotkov manj pomembnih zadev. 

Celotno stališče o noveli zakona o sodiščih, ki ga je v imenu NSI predstavila Iva Dimic, si lahko preberete TUKAJ.