TONIN IN CIGLER KRALJ NA RADIU OGNJIŠČE: VLADA JE TALEC NORIH IDEJ LEVICE

DELI:
21.07.2022, NSi

»Po desetih letih v NSi prvič nismo bili povabljeni na povolilne pogovore o sestavljanju nove vladne koalicije. A med nami ni čutiti razočaranja. Nova koalicija se bo morala zavedati, da je za uspešno delo v vladi vedno potrebno imeti partnerje. NSi je stranka dialoga in iščemo skupni imenovalec, saj se zavedamo, da razdeljeni nazadujemo. Zato smo usmerjeni predvsem v skupne točke, ki nas povezujejo,« je v pogovoru na Radiu Ognjišče pojasnil predsednik NSi Matej Tonin in dodal:

»Ko govorimo o uspehu Roberta Goloba lahko opazimo podobnosti z nekaterimi strankami iz preteklosti. V našem političnem prostoru se pojavlja dejstvo, da določeni volivci radi slišijo velike obljube, ki pa se kasneje prelevijo v veliko razočaranje. Bistvene stvari pa ostanejo enake.«

Matej Tonin je še poudaril, da je varnost ključna dobrina, ki je osnova vsega. »Obrambne sile so lahko učinkovite samo takrat, ko imamo vzpostavljene učinkovite odvračalne sisteme. Ker Ukrajina tega ni imela, je bila lahka tarča za Putina. Zgodil pa se je zanimiv preobrat. Napad je še bolj povezal EU in dodatno okrepil zavezništvo NATO, ki se mu pridružujeta dve novi članici Švedska in Finska. Tako smo dobili nov smisel in zagon,« je pojasnil in opozoril, da smo dolžni, da uresničimo pričakovanja, ki smo jih dali zavezništvu: »Boxerji, ki smo jih kupili so bili po mnenju stroke najbolj učinkoviti. Varnost vojakov je najpomembnejša in ključna. Vojake pošiljamo v tujino zaradi tega, da se konflikti ne razširijo. Ključno je, da zagotovimo varnost, zato sem bil upravičeno kritičen do kompromisov, ki nudijo manjšo varnost in so tehnično nedovršeni.«

Odstranitev ograje je bila nepremišljena in prehitra

Pogovor je tekel tudi o ograji na naši južni meji. Matej Tonin je dejal, da je odstranitev ograje nepremišljena in prehitra poteza, saj se migracije množijo, kar je zaskrbljujoče. »Upravičeno nas skrbi namera sosed, ki bodo krepile ograjo, lahko pa se zgodi, da bomo postali migrantski žep. Predlagamo, da se ograja nadomesti z drugimi stvarmi, sploh na mestih, ki so turistično bolj oblegani,« je dodal.

Do zdravnika takrat, ko ga potrebujemo

V zvezi s prenovo našega zdravstva je predsednik NSi izpostavil, da je pomembno zagotoviti predvsem dostopno javno zdravstvo. »Če želimo hitreje odpraviti čakalne vrste, moramo poskrbeti za financiranje vseh, ki zagotavljajo zdravstveno oskrbo. Bistveno je, da lahko pridemo do zdravnika takrat, ko ga potrebujemo in nam zavarovalnica plača to zdravljenje. Žal pa je vladna koalicija na področju zdravstva talec norih idej Levice,« je bil jasen Tonin in dodal:

»Želim, da preidemo od besed k dejanjem. Veseli nas, da je predsednik vlade pripravljen sodelovati pri pripravah ukrepov, ki bodo povečali pripravljenost na krizo, v kateri se nam napoveduje vsesplošna draginjo. Koalicija veliko govori, zato menimo, da naj besede pokažejo tudi v praksi. Zato smo pripravljeni podpreti ukrepe, ki so dobri za prebivalstvo.«

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete TUKAJ.

Janez Cigler Kralj: Kriza ne bo prizadela le spodnjega sloja

»Vlada se s svojimi prvimi ukrepi ni ukvarjala s problemi ljudi. Upravičeno smo lahko kritični tudi do komunikacije ukrepov. Vlada ukrepov za odkup pšenice ni dobro premislila in kmetje so razočarani. Tako je bilo povzročene več zmede kot koristi. V NSi v interventnem zakonu predlagamo za pomoč proti draginji ukrep znižanega DDV,« je bil do politike vlade kritičen vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj.

Dejal je, da so bili energetski boni dobro sprejeti in so učinkovali. »Vladi predlagam, naj pogledajo in preučijo, kdo je v luči krize najbolj prizadet. Zavedamo se, da ta kriza ne bo prizadela samo nižjega sloja prebivalstva, ampak tudi srednjega. Z znižanjem DDV-ja bi ohranili aktivno gospodarstvo in visoko kupno moč. Lahko pa nas skrbijo prihodnje napovedi, ki so zelo slabe,« je opozoril Cigler Kralj in dodal:

»Prvi meseci te vlade so bili meseci čakanja, veliko kritičnih besed je bilo slišati tudi med gospodarstveniki. Neupravičeni se nam zdijo napadi na gospodarstvo z grožnjami višjih davkov, saj podjetja in zaposleni zagotavljajo in ustvarjajo blaginjo. Kdor je imel opcijo investicije in širitve, bo sedaj počakal, da bo videl, kako bodo usmerjeni ukrepi. Zato so vladi ukrepi ključni.«

Odzval, se je tudi na poteze ministra Luka Meseca: »Lahko vidimo, da se je ministrstvo pozno odzvalo na razmerah v podjetju Marinblu. Ministrstvo bi moralo ukrepati. Drugi zelo močen zasuk je odlog izvajanja zakona dolgotrajne oskrbe. Prejšnja ekipa je želela celostno urediti dolgotrajno oskrbo, zagotovili smo številne investicije v infrastrukturo, višje plače zaposlenih, s sindikati pa smo izpogajali višje plače. Nova ekipa pa se je odločila za zamik izvajanja tega zakona in tako najranljivejšim za eno leto zamikajo izvajanje kvalitetne oskrbe,« je pojasnil Cigler Kralj.

Zasuk družinske politike nas skrbi

Komentiral je tudi odločbo ustavnega sodišča in dejal, da nas v NSi skrbi zasuk družinske politike. »Ne strinjamo se z odločbo, ki istospolnim partnerjem izenačuje možnost posvojitve otrok. Bili smo deležni številnih kritik, ampak mi ne vidimo problema v istospolni usmerjenosti, težave pa imamo pri uvedbi možnosti posvojitve otrok istospolnim. Ne moremo se znebiti občutka, da poskušajo preusmeriti pozornost s temami, ki bi prekrile nesposobnost nove vlade.«