Slovesnost ob Dnevu državnosti na Trnovem

DELI:
25.06.2009, NSi
Slovesnosti ob Dnevu državnosti na Trnovem so se udeležili tudi predstavniki NSi, med njimi evropski poslanec Lojze Peterle, podpredsednik NSi Anton Kokalj in predsednica Sveta NSi Mojca Kucler Dolinar, ki je bila tudi slavnostna govornica.

Njen govor objavljamo v celoti (velja govorjena beseda):
 
Radostno delim z vami ponos, ki ga ta večer skupaj doživljamo najprej kot Slovenci, potem pa tudi kot Ljubljančani in kot Evropejci. Tako veliko je narodov in ljudstev, ki se ne morejo radovati tega, da sami urejajo svoje življenje.

Kako izgleda naša polnoletnost? Prav gotovo ne manjka razlogov za veselje, marsikaj pa nam zbuja tudi skrb.

V temeljni ustavni listini o samostojosti neodvisnoti Republike Slovenije smo zapisali, da jo sprejemamo zato, ker je tako želel slovenski narod  ter ob dejstvu, da SFRJ ne deluje kot pravno urejena država in se v njej hudo kršijo človekove in nacionalne pravice. In sedaj ko je ta država že več kot desetljetje mrtva, se v naši državi zdi, kot da se ideje rajnke dražave širijo med Slovenci. Javno mnenje nas neprestano oblega s tako ali drugačno vrsto nostalgije. Kot da bi vojna za samostojnost ne bila dovolj, bijemo skoraj po dveh desetletjih še vrsto bitk za normalno domovino.

V začetkih mlade države smo potrebovali formalnih potrditev –  priznanje države, ki smo ga kot vrhunec doživeli s sprejemom v evropsko unijo. Danes so nam pomembna moralna priznanja. Eno izmed pomembnejših je za nami – vodenje evropske zveze z ljudmi iz političnih strank slovenske osamosvojitve. Evropa, ki temelji na koreninah krščanstva, nas je vzela za verodostojne. Za božjo voljo, ne pustimo si vedno znova jemati te verodostojnosti in samozavesti! Ne smemo dopustiti, da nam bodo vnašali dvom, češ ali nismo morda z Evropo prišli iz dežja pod kap, ter da se ne bomo nekega dne namesto v Srboslaviji zbudili v Evroslaviji, kot smo lahko prebrali te dni.

Pogosto se sprašujem o odgovornosti tovrstnih izjav, o tem, kaj pomenijo za srednjo generacijo in še posebej, kaj pomeni to za počutje mladih v domovini slovenske in evropske skupnosti. Prav gotovo to ne vpliva dobro, optimistično, ne vzgaja k veselju do življenja. 

Še posebej kristjani se moramo zavedati krivičnih in kvarnih vlivov. Zato moramo jasno razglašati svoje mnenje in svoje upravičene zahteve. In seveda svojo ljubezen do domovine!  To bo pozitivno vplivalo na vse pore našega življenja. Nenazadnje tudi na odnos med Cerkvijo in državo, ki je pri nas tako ozko, da ne rečem ideološko pojmovan. Delo za družbo ima za kristjana poleg politične razsežnsti vedno tudi globjo, domoljubno razsežnost. Iz tega pa lahko črpamo upanje, da bo naša prihodnost varna in lepa.

Spoštovani, čestitke za dan državnosti!