Sistem spodbud je bil takšen, da je bilo treba »trošiti«

DELI:
14.09.2012, NSi

Konec poletnih mesecev, je tudi konec sproščenih tem, ki so jih zamenjale resne teme o finančnem, gospodarskem stanju države. Tako je tudi četrti modul politične akademije, ki ga organizira Inštitut dr. Janeza Evangelista Kreka, pričel jesenka predavanja z resnimi temami. (Socialna) država in gospodarstvo, je bil osrednji naslov akademije, predavatelj pa Matej Kovač, direktor za tuje trge pri IUS SOFTWARE, kolumnist časnika Finance ter član Gospodarskega kluba NSi.
V okviru teme socialna država in gospodarstvo je Matej Kovač predaval o temeljih politične filozofije in utemeljiteljih klasične politične ekonomije, ter teorijah, ki so jih definirali. Številne teorije in šole, ki so bile osnovane v preteklosti so zelo uporabne še danes. Keynesianska teorija je primer, kako se po koncu gospodarske krize vedno uveljavijo njena določila, ki dajejo pomen vplivu države na gospodarstvo. Tudi danes aktualna politika, ne samo v Sloveniji, poskuša z ukrepi spodbuditi gospodarsko rast. Teorije so bile vedno podprte s številnimi odličnimi primeri, ki so nazorno obrazložili teorijo. Nadalje je bilo obravnavanih 10 osrednjih idej ekonomije, s primeri. Temu je sledila tema država in gospodarstvo, ki je odprla vprašanja in diskusijo. Vprašanja o težavah NLB in reševanju le te, je dalo odgovor, da je bil čas, ko se je dajalo vse te kredite, ugoden za takšno ravnanje. Okolje, sistem spodbud za vse udeležence na trgu je bil takšen, da je bilo »treba« trošiti, gospodarska rast, nizke obresti,.. vsi kazalniki so kazali in spodbujali ljudi k porabljanju denarja in kreditiranju. Ta sistem je bil enak po celem svetu, res je, da je potrebno nezakonitosti, goljufije kaznovati, potrebno pa se je tudi zavedati, da je bil čas konjunkture in da je sedaj čas recesije.
Izpostaviti velja še vprašanje gospodarskega in finančnega stanja v državi, ter njuno reševanje. Pri tem vprašanju je potrebno ločiti med solventnostjo in likvidnostjo. Slovenija je solventna, težava je, ker v Sloveniji nismo likvidni, težave imamo s plačilno nesposobnostjo.
Zadnja tema pa je bila socialna država, definicija socialne države je, da takšna država spodbuja enake možnosti in redistribuira premoženje. Kar zadeva enake možnosti pa je potrebno izpostaviti, da imamo v Sloveniji izjemno nizko stopnjo neenakosti. Tako se je končal četrti modul politične akademije s pozitivnim in spodbudnim zaključkom.