Sedaj ni čas za igro na srečo, ampak za resno in odgovorno delo

DELI:
17.12.2010, NSi

Predsednica NSi Ljudmila Novak je na današnji novinarski konferenci spregovorila na temo igralništva. »V Novi Sloveniji odločno nasprotujemo strategiji razvoja iger na srečo, saj ni strateško naravnana v prid slovenske družbe. Strategija ne upošteva predlogov civilne družbe, ki je zahtevala širšo interdisciplinarno raziskavo o negativnih vplivih igralništva na družbo ter o posrednih stroških igralništva, ki predstavljajo pravično osnovo za določitev davčne stopnje. Strategija predvideva širitev igralništva, čemur pa v NSi nasprotujemo. Igralništvo je opij in zasužnjevanje ljudi. Ali želi država res še bolj podpreti to zasužnjevanje?«, je uvodoma povedala Ljudmila Novak.

»V Novi Sloveniji tudi odločno nasprotujemo oživitvi pogovorov z ameriškim vlagateljem Harrah’som, ki se sedaj predstavlja z novim imenom. To »mega« igralniško podjetje so pred kratkim zavrnili na Slovaškem, ker so ugotovili, da vsa vlaganja niso pozitivna in v prid državljanom. Zakaj to podjetje želi vstopiti prav v Slovenijo? Zakaj ne v Nemčijo, Avstrijo ali Italijo? Mar smo res tako zanimivi ali zgolj naivni«.

»Vsak dan znova ugotavljamo, da je v Sloveniji spoštovanje etičnih vrednot povsem na dnu ali pa na psu. Mi pa želimo še bolj podpreti projekte, ki so tesno povezani z negativnimi pojavi v družbi«, je poudarila. Nadaljevala je, da je spreminjanje davčne in igralniške zakonodaje zgolj zaradi vstopa Harrah’sa je nesprejemljivo. »Prav s spremembo zakonodaje pa nam Harrah’s pogojuje vstop v HIT. Slovenija je po številu igralnic na prebivalca v samem evropskem vrhu, zato bi morali prej zmanjševati število igralnic, ne pa povečevati. Sprašujemo se, ali je za Slovenijo lahko to nova Patria ali TEŠ 6? Bomo potem, ko bodo pogodbe sklenjene, ugotovili, kako so škodljive za Slovenijo?«

»Ostro nasprotujemo tudi zamisli ministrice Darje Radić, ki poudarja popolno privatizacijo igralnic. Ocenjujemo, da je privatizacija pri igralniški dejavnosti korak v napačno smer, saj pomeni širjenje igralništva, ki nedvomno ima negativne posledice na človeka in okolje. S povečanjem ugodnosti za vlagatelje v igralništvo pa bo država spodbujala nelojalno konkurenco drugim panogam v turizmu in gospodarstvu nasploh«. 

»Takšno mejno dejavnost, kot je igralništvo, bi morali dodatno obdavčiti in ustanoviti poseben javni sklad za odpravljanje negativnih posledic igralništva ter uvedbo preventivnih in kurativnih dejavnosti«. 

»Od slovenske vlade pričakujemo odgovorno delo in ustvarjanje zdravih razvojnih priložnosti v dobrobit vseh državljank in državljanov. Sedaj ni čas za igro na srečo, pač pa za resno in odgovorno delo«, je zaključila predsednica NSi Ljudmila Novak.