Prvo poslanstvo politikov mora biti skrb za splošno blaginjo

DELI:
23.07.2012, NSi

Po 15. juliju,  ko naj bi se že začele parlamentarne počitnice, je potekala 16. izredna seja Državnega zbora RS z obsežnim dnevnim redom. Med ostalim sta bili na dnevnem redu seje tudi Zakon o Slovenskem  državnem holdingu in zapis “Zlatega fiskalnega pravila v Ustavo.

Politično ozračje je dodobra razgrela napoved premierja Janeza Janše, da bo na sprejem zlatega fiskalnega pravila vezal zaupnico vlade. Kljub temu, da je predlog za začetek postopka spremembe ustave v zvezi z zlatim fiskalnim pravilom v državnem zboru predlog podprlo 70 poslancev,  pa večina opozicijskih poslancev podpore tej potrebni ustavni spremembi sedaj v drugi obravnavi  ni zagotovilo. Na političnem prizorišču so se že začela preračunavanja, kaj bo sledilo po najverjetnejši nezaupnici vladi, kakšna bo sestava novih koalicij, ime novega mandatarja vlade,  pa tudi možnost novih predčasnih parlamentarnih volitev.

Po sestanku predsednikov političnih strank pa je vendarle prišlo do umiritve in politične stranke so dosegle konsenz o preložitvi odločanja o ustavni spremembi v zvezi z zlatim pravilom in tudi glede ustanavljanja Slovenskega državnega holdinga na jesenski čas.

Prepričana sem, da bi bila politična kriza v teh težkih kriznih časih najslabša možnost in bi prinesla zgolj podaljšanje ter poglobitev gospodarske in finančne krize. Nabiranje političnih točk in preračunavanje volilnih izidov političnih strank na morebitnih novih predčasnih volitvah je ta trenutek neodgovorno početje. Prvo poslanstvo politikov mora biti skrb za splošno blaginjo in šele zatem drugi ozki strankarski interesi.

Kljub vsem že sprejetim protikriznim ukrepom v okviru zakona za uravnoteženje javnih financ, ki se jim ob začetku mandata nismo mogli izogniti,  je bil na tej seji Državnega zbora sprejet predpis, ki bo prinesel nekaj pozitivnih učinkov na družinske proračune. To je novela Zakona o prevozih v cestnem prometu. Navedena novela zakona ureja nov enoten način subvencioniranja mesečnih vozovnic v javnih prevozih. Vsi dijaki in študenti so upravičeni do nakupa mesečne vozovnice po enotni ceni, glede na razdaljo oddaljenosti prebivališča in izobraževalne ustanove. Za prvi razred oddaljenosti , to je za razdaljo prevoza do vključno 60 km, znaša cena vozovnice 15 evrov, za drugi razred oddaljenosti, to je za oddaljenost več kot 60 km do vključno 90 km znaša cena  30 evrov, za tretji razred oddaljenosti – za razdaljo več kot 90 km – pa je cena 50 evrov.

Tako bo negativne učinke na družinski proračun, ki jih je prinesel Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, sprejet še v mandatu prejšnje vlade, bo ta novela vsaj delno omilila. Predvsem v družinah z več dijaki in študenti bo izdatek za prevoze v šolo nižji in bo marsikateri večji družini še  omogočila  šolanje otrok.

Zavedam se, da bo na področju družinske politike bo potrebno še marsikaj postoriti, da bomo družinam omogočili dostojne materialne pogoje in spodbudili mlade, da se bodo odločali za večje število otrok. Tudi materialni pogoji so za take odločitve pomembni. V Novi Sloveniji se bomo zavzemali za vse ukrepe, ki bodo pripomogli k boljšemu materialnemu statusu družin in mladih. Smo politična stranka, ki ima za osnovno vrednoto prav družino.

Naj ob koncu vsem zaželim, da bi si mi vsi v teh počitniških in dopustnih dneh oddahnili in si nabrali novih moči za nove izzive.