Premier Pahor mora prevzeti odgovornost

DELI:
30.11.2010, NSi

V Novi Sloveniji izražamo zaskrbljenost nad zadnjimi odkritji spletne strani WikiLeaks, ki med drugim razkriva način komunikacije in vladanja predsednika vlade Boruta Pahorja. V kolikor je vsebina depeše, ki v skladu z diplomatsko prakso sicer ni namenjena javnosti in bi morala ostati v diplomatskih krogih, resnična in je premier konec lanskega leta v pogovoru s predstavnikom ameriškega veleposlaništva v Ljubljani morebitno premestitev ujetnikov iz Guantanama v Slovenijo povezal s svojim obiskom v Beli hiši, mora za to prevzeti osebno odgovornost. Vsebina depeše namreč predstavlja grob prekršek ustavno-pravnih in etičnih norm.

V Novi Sloveniji smo prepričani, da predsednik slovenske vlade ne more in ne sme za nekaj minutni pogovor z ameriškim predsednikom trgovati z osebami, pa četudi gre za zapornika iz Guantanama, kršiti lastno zakonodajo in pravni red ter na ta način omajati ugled Republike Slovenije v tujini. Sporno je tudi, da predsednik vlade ameriškim sogovornikom obljublja stvari oziroma dejanja, o katerih takrat uradnega stališča slovenska vlada še ni zavzela.

Predsednik slovenske vlade Borut Pahor naj bo zato poklican na odgovornost. Tudi zato, ker iz vsebine depeše, ki je doslej nista zanikali ne slovenska, ne ameriška stran, izhaja, da je premier Borut Pahor mimo veljavne slovenske zakonodaje predstavnikom ameriške vlade na svojo roko ponujal sodelovanje pri načrtovani gradnji drugega bloka slovenske jedrske elektrarne v Krškem.

V Novi Sloveniji zato zahtevamo, da premier Borut Pahor zaradi nedovoljene politične trgovine, ki v demokratični družbi nima mesta, prevzame osebno odgovornost za svoja neprimerna in nezakonita dejanja.

Ravno tako se v Novi Sloveniji čudimo nad načinom, kako naj bi, po dostopnih informacijah, do tega pogovora pravzaprav prišlo. V diplomatski praksi je praktično nepredstavljivo, da predsednik vlade urejene, samozavestne in neodvisne države nenapovedano obišče odpravnika poslov neke druge države, tudi če so to Združene države Amerike. V kolikor bi se predsednik vlade, mimo zunanjega ministrstva, nujno in zaupno želel pogovarjati z, po rangu veliko nižjim odpravnikom poslov, bi pričakovali, da bi v skladu s svojim dostojanstvom, predvsem pa z ugledom in dostojanstvom države, ki jo zastopa, vsaj poklical odpravnika poslov na pogovor. V Novi Sloveniji zato menimo, da se s takšnimi potezami po nepotrebnem zmanjšuje mednarodni ugled države Slovenije.