POPRAVLJANJA ZDRAVSTVENEGA SISTEMA SE KOALICIJA LOTEVA NA NAPAČNEM KONCU

DELI:
15.06.2023, NSi

Odbor za zdravstvo je obravnaval uvedbo obveznega zdravstvenega prispevka v višini 35 eur, ki bi nadomestil sedanje prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Novi prispevek bi se uvedel s 1. 1. 2024, nato pa bi se enkrat letno usklajeval z rastjo povprečne bruto plače.

Poslanka NSi Iva Dimic je ob tem opozorila, da predlog ne prinaša nobenih rešitev za državljane, ki bi skrajšale čakalne dobe. Še več: »Način, na katerega se vlada loteva reševanja nakopičenih težav v javnem zdravstvu vodi v ekspresno razgradnjo in popolnoma nenadzorovano privatizacijo zdravstva,« je dejala.

Odzvala se je tudi na pozive Levice po bolj družbeno pravičnem financiranju zdravstva: »Pravično zdravstvo bo takrat, ko bo javno zbrani denar sledil pacientu, da bo v doglednem času prišel do storitve. Zdaj pa več kot 141 tisoč ljudi čaka nad dopustno čakalno dobo. Ali je to pravično? Popravljanja zdravstvenega sistema ste se lotili na popolnoma napačnem koncu. Morali bi se ga lotiti tako, da bi ljudje čim prej prišli do zdravstvenih storitev.«

Poslanka Vida Čadonič Špelič pa je ministra za zdravje vprašala: »Ali se bo s tem zakonom stanje za pacienta res izboljšalo, da bo pravočasno dobil storitev, ki jo plačuje vse življenje? Ali se bodo izboljšali odnosi v zdravstvu, zaradi katerih odhaja vse več predvsem medicinskih sester? Ali se bo zaustavila korupcija v zdravstvu? Bojim se, da ne.«

Opozorila je tudi na pripombe zakonodajno-pravne službe in zavarovalniške stroke: »Zakon je napisan tako slabo, da stroka in pravo opozarjata, da gre za kršitev ustave, da gre za kršitev zakonodaje s področja zavarovalništva. Kam se vam tako mudi, da ne bi najprej vsega tega razčistili?«

Čadonič Špelič: Bistven problem je dostop do zdravnikov

Ivo Dimic pa je zanimalo, zakaj ni nikakršnih izračunov, ki bi pokazali, kaj bo pomenil prenos dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za delovanje ZZZS in kakšne bodo finančne posledice za finančni proračun, ki bo moral pokrivati razliko med pobranim prispevkom in dejansko porabo sredstev v zdravstvu.  Dodala je še: »Če imajo – kot pravite – zasebne zavarovalnice 50 milijonov evrov dobička iz dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj, zakaj potem ne predlagate obveznega zdravstvenega prispevka, ki bo nižji od 35 evrov?«

Poslanka Vida Čadonič Špelič pa je izpostavila, da predlagatelji zakona iz Gibanja Svoboda govorijo samo o tem, kaj bodo odpravili, ničesar pa ne povedo o tem, ali bo zakon ljudem tudi kaj pozitivnega prinesel. »Kaj bomo s tem zakonom dosegli? Ali bomo zgolj usmerili pozornost z zdravstva nekam drugam? Ali pa bomo ljudem zagotovili, kar jim zagotavlja 51. člen ustave? Za to, da ljudje dobijo zdravstveno storitev takrat, ko jo potrebujejo, je odgovorna vlada,« je pojasnila in dodala: »V NSi si želimo, da bi ljudje zdravstvene storitve dobili takrat, ko jih potrebujejo, ker zanje tudi plačujejo.«