PONOSEN SEM NA TO, DA SMO OHRANILI ŠTEVILNA DELOVNA MESTA

DELI:
11.02.2021, NSi

Predsednik NSi in minister za obrambo Matej Tonin je v oddaji Pogovor o na Radiu Ognjišče spregovoril o razmerah v koaliciji, o potezah opozicije, sestavljanju nove vladne večine, pa tudi o načrtih za naprej.

»Ponosen sem na to, da smo ohranili številna delovna mesta. Slovenija je zaradi teh osmih protikoronskih zakonih med državami, ki imajo najnižjo brezposelnost v Evropski uniji,« je dejal Matej Tonin in poudaril, da je s pomočjo obeh ministrov iz vrst NSi, zagnal mnoge projekte, ki so na izvedbo čakali več deset let. »Kljub silovitim napadom iz vseh strani ta koalicija še vedno stoji. Če bi bilo res, da je Slovenija avtoritarna država, da živimo v diktaturi, ne bi vsak večer po medijih poslušali kritik o delu vlade,« je dejal in ocenil, da je sodelovanje med koalicijskimi partnerji iskreno in zelo dobro.«

Pri interpelaciji proti ministru za delo Janezu Ciglerju Kralju, je ponovil, da smo kristjani del te družbe in to bo potrebno slej kot prej sprejeti. Poudaril je, da NSi ne bo nikoli dovolila, da bodo kristjane zasramovali ali poniževali, vedno bodo branili svobodo veroizpovedi.

Spregovoril je tudi o vloženi konstruktivni nezaupnici pa je dodal, da gre opoziciji samo za oblast. »Če bi vsi v opoziciji vlagali toliko napora v pomiritev in sodelovanje, kot ga vlagajo v konstruktivno nezaupnico, potem bi verjel, da jim dejansko gre za Slovenijo. Dejansko pa jim gre zgolj za oblast. Vsi ti očitki, ki jih nizajo, so seveda neutemeljeni. To je njihov boj za oblast, ki je sicer lahko v normalnih okoliščinah legitimen, v izrednih okoliščinah v kakršnih je sedaj Slovenija, bi pa od neke državotvorne politike predvsem pričakoval, da stori vse, kar je v njeni moči, da se naše vrste.«

Tonin je bil kritičen tudi do zelo nizke kulture dialoga, ki smo ji priča na političnem parketu. K temu po njegovih besedah precej prispeva stranka Levica. Po njegovem mnenju je čas za to, da se vzpostavijo standardi o kulturni razpravi v hramu demokracije. »Tiste, ki gredo čez mejo dobrega okusa v evropskem parlamentu finančno kaznujejo. Nekaj podobnega bi potrebovali tudi v Sloveniji.«

Glede gospodarskega okrevanja bodo po njegovem mnenju kratkoročno pomagali protikoronski paketi, ki bodo pomagali pri zagonu doslej nedelujočih sektorjev, srednjeročno rešitev vidi v debirokratizaciji države, ki bi podjetjem olajšala način poslovanje, dolgoročno pa so po mnenju ministra za obrambo potrebne reforme. »Čaka nas še veliko dela. Sedaj se ukvarjajmo s kratkoročnimi ukrepi, pogovarjamo se o srednjeročnih, v drugem mandatu pa se bomo ukvarjali z dolgoročnimi,« je dejal.