Pokojninska reforma ruši socialno državo

DELI:
02.12.2010, NSi

V Novi Sloveniji se zavedamo, da je pokojninska reforma potrebna, vendar pa ne v takšni obliki, kot jo predlaga vlada. Predlagane rešitve ne zagotavljajo dolgoročne rešitve problema. Še več, takšna pokojninska reforma ruši socialno državo. Zato se v Novi Sloveniji ne strinjamo s predlogom pokojninske reforme, ki jo bodo poslanci obravnavali danes. Pokojninska reforma je škodljiva za vse državljane Slovenije.

NSi se s pokojninsko reformo ne strinja, ker reforma uvaja preveč stroge pogoje za upokojevanje. Nezaslišano je, da vlada predlaga podaljšanje dobe za upokojitev na 65 let, pri tem pa ni naredila sprememb delovno pravne zakonodaje, v kateri bi morala zagotoviti prilagojena delovna mesta za starejše delavce. Tako bodo starejši delavci, predvsem tisti, ki opravljajo težka fizična dela, več časa na bolniškem dopustu, pojavljale se bodo poškodbe pri delu, s tem pa se bodo zvišali stroški tako za delodajalce kot tudi za državo. Vzporedno bi vlada morala pripraviti tudi reformo šolstva, ki bi zagotovila čimprejšnjo zaposlitev mladih. Če se zgolj podaljšuje starostna meja za upokojitev, se hkrati otežuje vstop mladih na trg dela.  Največ za vzdržnost pokojninske blagajne lahko naredimo s tem, da spodbujamo nastajanje novih delovnih mest in zaposlovanje mladih, ki bodo tudi plačevali v pokojninsko blagajno.

Vlada bi morala vzporedno s pokojninsko reformo pripraviti tudi novo demografsko politiko. Prav demografska politika je ključnega pomena za prihodnost Slovenije in slovenskega gospodarstva.Da je vlada s pokojninsko reformo naredila veliko krivico državljanom, priča tudi predlog za obračunsko obdobje, ki se je z zdajšnjih 18 let podaljšalo na 30 let. Prav tako je sporno, da se bodo pokojnine usklajevale samo enkrat letno.

V NSi smo prepričani, da je pokojninska reforma, brez sprememb vzporednih zakonov in brez sporazuma s socialnimi partnerji, nesprejemljiva in ne prinaša pozitivnih rezultatov v prihodnosti. Reforma v takšni obliki bo vzdržala le nekaj let. Slovenija pa potrebuje celostno in dolgoročno ureditev problema in ne zgolj reševanje trenutnih finančnih problemov državne blagajne.