Okrogla miza na temo: »Etika v ekonomiji – rešitev ali utvara?«

DELI:
14.09.2010, NSi

Revija Tretji dan in Založba Družina sta v torek 14.9. ob 19.uri na Teološki fakulteti v Mariboru, v sklopu socialnega tedna, pripravili okroglo mizo na temo: »Etika v ekonomiji – rešitev ali utvara?« Govorniki so bili dr. France Arhar, direktor UniCredit banka Slovenija, dr. Janez Juhant, profesor na Teološki fakulteti v Ljubljani, Mojca Kucler Dolinar, nekdanja ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo in Andrej Kržič, nekdanji član vodstva skupine Gorenje. Med prisotnimi v dvorani Teološke fakultete sta bila tudi mag. Zdravko Luketič in  dr. Alenka  Šverc, ki sta v času diskusije povedala svoje mnenje na pogovorno temo.

Vodilna teza okrogle mize je bila: »Čas krize je kot kritičen trenutek odločitve, ko lahko ustrezno spregovorimo in se najdemo ali pa molčimo, izgubimo ravnotežje v sebi in zdrknemo v prepad«. Dr. France Arhar se je vprašal ali se je kriza začela na etičnem področju, pri človeški odgovornosti, ki naj bi zatajila. Poudaril je, da je treba računati na človeka, na njegovo voljo in odgovornost. »Lastnina je zame najprej odgovornost in ne samo pravice, katere nekateri tako radi poudarjajo – ta način razmišlanja je še iz prejšnjega sistema«. Dr. Janez Juhant je dodal, da je vprašanje, ali je etičnost lahko v ekonomiji, enako vprašanju, ali je človek lahko etičen. Poudaril je, da so bila nekoč pravila v družbi določena, danes v tem postmodernem času, se stvari prepletajo in pravila nas ne zaščitijo več tako, kot so nas v preteklosti.

Mojca Kucler Dolinar je odgovarjala na vprašanje: »Ali je pravo tisto, ki lahko nadomesti to, kar se danes krha«. Mnenja je, da pravo lahko nadomesti to kar se v družbi krha, pa vendar je pravni okvir znotraj posameznika ta, ki je pomemben za razvoj etične družbe. Med drugim je tudi poudarila, da je Slovenija v specifičnem položaju prav zaradi svoje zgodovine. Pravi, da so nekateri subjekti, ki so stopali na trg, želeli izživeti to, kar prej niso mogli. Opravljali so s kapitalom, ki ga niso sami ustvarjali. Prav tako se strinja, da je danes pomembna odgovornost vsakega posameznika, pa vendar sodne veje oblasti ne smemo podceniti.

Andrej Kržič je poudaril, da se brez etike ne da živeti, saj je pomembno sobivanje in s tem tudi soodvisnost gospodarstva, ekonomije in podjetništva. Pravi, da je v podjetništvu pomembna odgovornost vseh zaposlenih, ki se morajo zavedati, da ustvarjajo novo dodano vrednost v podjetju in zato je potrebno, da se vprašajo, ali je ustvarjajo dovolj. Kucler Dolinarjeva je mnenju pritrdila in povedala, da je treba delavca v podjetju vključevati v soodgovornost.

Dr. Alenka Šverc, nekdanja državna sekretarka na Ministrstvu za šolstvo in šport in članica Izvršilnega odbora NSi, je v času diskusije dodala svoj pogled na pomankljivosti v družbi. Poudarila je strah, ki se pojavi kot alternativa poštenosti. Iz procesiranja strahu pride do potrebe po novih pravilih in novem pravnem sistemu, kar lahko vodi tudi do navideznega totalitarizma. Manjkajo vrednote, korektnost in osnovna drža posameznika. Pove, da je zrela osebnost tista, ki se išče pri kadrovanju v podjetju, in ne diploma ali izpopolnjen življenjepis. Kvalitetne vzgojne drže v današnjem svetu, kjer vzgajati pošteno več ni moderno, je pa, kot pravi, težje doseči.

Mag. Zdravko Luketič, predsednik MO NSi Maribor je diskusiji dodal svoje stališče in povedal, da je naloga Kristjana, da se upre neetičnemu delovanju v gospodarstvu in ekonomiji. Pravi, da je tudi Juda Iškarijot kradel, pa ga Kristus ni zamenjal. To je pomanjkljivost v delovanju Kristjana in to je treba odpraviti. Vprašal se je prav tako, ali je Evropska Unija etična in ali se lahko upremu temu, da se na skupnem dvorišču postavljajo pravila, s katerimi se bodo igrali drugi.   
Mestni odbor NSi Maribor

[nas_custom_gallery]