Predstavitev programa NSi in srečanje s kandidatko za županjo – Mojco Kucler Dolinar ter kandidati za mestni svet in četrtne svete v Mestni občini Ljubljana

DELI:
16.09.2010, NSi

V atriju glavne pošte Ljubljana, je 16. septembra ob 18.uri potekala predstavitev programa NSi in srečanje s kandidatko za županjo – Mojco Kucler Dolinar ter kandidati za mestni svet in četrtne svete v Mestni občini Ljubljana.

GOVOR KANDIDATKE ZA ŽUPANJO MESTNE OBČINE LJUBLJANA MOJCE KUCLER DOLINAR

VELJA GOVORJENA BESEDA!

Spoštovani zbrani, dragi prijatelji!

Vesela sem, da smo v tem popoldnevu skupaj. Nič ne ovinkarimo. Gre za lokalne volitve. Napovedali smo predstavitev programa. Vendar gre na letošnjih volitvah v našem glavnem mestu za veliko več kot samo za program. Ljubljana potrebuje zdravih odnosov, zaupanja in takih vodilnih osebnosti, ki niso vzrok strahu. Strah namreč v ljudeh povzroča iracionalna ravnanja. Tudi iracionalno obnašanje, iracionalno izbiro. Zato želim prav v tem uvodu naglasiti, da je pomembno, da si vedno znova, ob vsakih volitvah rečem: Odločitev je tudi v mojih rokah. Jaz sem tisti, ki volim! Še prej pa: Ali sploh premislim, koga volim?

Poglejmo kaj je z našo Ljubljano? No, pravzaprav je na mestu vprašanje ali je sploh naša? Lasti se je namreč peščica ozkih interesnih skupin. Za videzom učinkovitosti se skriva samopašnost, zapravljivost in pomanjkanje čuta za skupno dobro. Pri tem imam v mislih dolg, ki ga je za več kot 150 milijonov evrov. Tomaž Štih, ekonomist, je včeraj omenil celo 160 milijonov! Prebivalca Ljubljane je sedanji župan zadolžil za trikrat več kot so zadolženi prebivalci drugih občin.

Zakaj sem se pravzaprav odločila za kandidaturo? In to že pred časom, ko se kandidatov še ni trlo tako kot danes. Našo odločitev smo jasno povedali že v maju. Torej, zakaj? Zato, ker me žalostijo in skrbijo krivice, korupcija in konflikti interesov, ki so zaznamovali mandat sedanjega župana. Stožice so zrasle na novodobnih sužnjih. Donacije so lepa stvar, vendar ni prav, da se z njimi v resnici razraščata klientelizem in netransparentno poslovanje.

Naj povem še z drugimi besedami. Ne morem se sprijazniti s tem, da je »preživetveni instinkt« ustvaril pesek za v oči, ki nam ga ne mečejo z lopatko, temveč z buldožerji, kot se je včeraj slikovito izrazil eden od tistih, ki mu je mar za Ljubljano. In te oči, napolnjene s peskom, potem ne vidijo drugega kot krasne nove mostove, krvavo potrebne športne objekte, pretlakovan mestni center in lična obrežja Ljubljanice.

Ja, ampak  Ljubljančani nismo enostavni. Posebej težko je, ker so celo razmeroma razgledani ljudje jezni, če jim postrežeš z ljudsko modrostjo, da pač ni vse zlato, kar se sveti – in kot odgovor dobiš pod nos, da tako ali tako vsi kradejo, ta je pa še nekaj naredil.

Takega mišljenja nam nimajo pravice vsiliti. Skupaj z listo NSi, smo ljudje, sicer samo eni izmed vas, ki nam je mar za skupno dobro, ki s svojim javnim delom branimo pravno državo ter spodbujamo ustvarjalnost in podjetnost, sproščenost in veselje, voljo in zagnanost. To je moj cilj. In to je cilj liste NSi.

Temu bomo sledili na županskem mestu ali mestnem svetu ter v četrtnih skupnostih. Zato ponujamo možnosti izbire. Z ljudmi in s programom. A za uresničitev tega cilja, potrebujemo vaš glas. Vaš glas za županjo, drugič  glas za listo NSi za mestni svet in tretjič  glas za listo NSi za četrtne svete.

Naj izpostavim nekaj najbolj perečih točk:

Klišejsko ali ne, začela bom s prometom, ki nas Ljubljančane najbolj teži. Parkirna mesta na območjih  BS3, Prule, Glavarjeva, Bratovševa ploščad in na drugih koncih Ljubljane bomo zgradili tako, da bomo zadostili potrebam stanovalcev.

Potrebno je dokončanje notranjega ringa ljubljanskih ulic, ki bo z novim mostom preko Ljubljanice in širitvijo Njegoševe ceste odprl prometne tokove na vzhodnem delu notranjega mestnega jedra.

Mobilnost in zagotavljanje drugačnih navad prevoza nas meščanov je mogoče uresničiti le z nekaterimi spremembami prog Ljubljanskega potniškega prometa. Ena od ključnih točk našega programa je uvedba tako imenovane “hitre krožne avtobusne” povezave, s katero bi lahko v nekaj minutah prišli iz Šiške na Vič, s tem da bi se izognili mestnemu jedru.

Našim dnevnim delovnim migrantom, privoščimo varen prevoz po železnici. Za tiste, ki prihajajo dnevno v Ljubljano so vse bolj zanimive železniške povezave, smer Kočevje – Ljubljana, ki jo je potrebno oživiti in razmisliti o ponovni rekonstrukciji smer Vrhnika – Ljubljana. Predvsem pa dati dodatne kompozicije za najbolj polne proge.

Izgradnja Nove železniške postaje praktično stoji. Sreča v nesreči. Projekt je potrebno ponovno preveriti in spremeniti tako, da bo omogočal poglobitev železnice.  Taka poglobitev bi omogočala urbanističen razcvet mesta in popravo starih napak ter odprtje nekaj sto novih hektarov zelenih ali drugače urbanistično urejenih površin. Tako bi zelena pljuča mesta pripeljali praktično v središče mesta.   

Druga pereča točka so podražitve cen komunalnih storitev. Nekaterih celo za več kot 150 odstotkov. Znižali jih bomo, saj je v ceni še veliko rezerve, če odštejemo tisti del, ki je šel za vrtoglavo drage projekte.

Kaj pa stanovanja? Realnost je, da si velika večina mladih ne more kupiti stanovanja niti si ga ne more najeti na stabilnem trgu najemnih stanovanj. Vzroki so: previsoke cene stanovanj, kronično pomanjkanje zemljišč za individualno gradnjo in dolgi roki za  pridobivanje dovoljenj.

Najboljša socialna politika na stanovanjskem področju je dobro delujoč konkurenčen trg. Težava v Ljubljani je, da so stanovanja postala strukturni in ne socialni problem. Danes si jih ne morejo privoščiti niti družine srednjega sloja. Tako so zaradi visokih cen stanovanj v stiski tudi mnogi Ljubljančani in Ljubljančanke, ki sicer po plači sploh ne sodijo med socialno ogrožene.

Poznamo tudi rešitev. Ker hočemo, da se bodo znižale cene stanovanj, bomo naredili rez s politiko povezanih interesnih skupin in posvečenosti peščice ljudi, kot beremo iz medijev, z županom in mestno upravo povezanih gradbenih družb. Cena m2 stanovanjske površine bi bila brez škode za vse udeležence v fazi izgradnje in prodaje 1.200 €/m2. Doseganje takšne cene je tudi naš cilj!

Poleg tega bomo vzpostaviti tudi fond najemniških stanovanj, kjer bomo z ugodnimi najemninami omogočili mladim spodoben začetek, s klavzulo, da se po petih letih osamosvojijo.

Mladim družinam, ki so pripravljeni spustiti se v individualno gradnjo bomo omogočili možnost dolgoročnega pogodbenega najema zemljišč v lasti MOL za gradnjo enodružinskih hiš, da bomo v naši občini obdržali mlade družine.   

Kaj pa gospodarstvo? Ljubljana mora postati bolj prijazna do podjetnikov. Še posebej do začetnikov v storitvenem in proizvodnem sektorju. Nujno jim je potrebno znižati tveganja in stroške vstopa v dejavnost.

Ustrezni prostorski pogoji so tu bistvenega pomena.  Prazne poslovne prostore v lasti MOL, ki jih je preko 22.000 m2, to so podatki ki smo jih prejeli od občine, bomo takoj, transparentno, preko licitacije z začetno ceno 1 evro, oddali v najem. To bo vplivalo na večje zaposlovanje in tudi na odpiranje delovnih mest. Aktivacija praznih mestnih prostorov za podjetništvo in novo zaposlovanje je le prvi korak v pomoč podjetnikom. Dolgoročno pa morajo temu cilju slediti vsi ukrepi mestne uprave na področju upravljanja s prostorom.

Sicer pa skupaj z listo NSi vztrajamo: možnost za začetek podjetniške pobude ne smejo biti odvisne od zvez in poznanstev z mestno oblastjo, ampak od koristnosti uresničitve podjetniške ideje za meščane in obiskovalce!

Nekje prostori prazni, drugje prepolni. Več kot petsto ljubljanskih otrok je ostalo pred vrati vrtca. Vič, Polje, okolica Šmarne Gore, Zgornji Kašelj in še drugje. Starši poslušajo obljube že štiri leta, otroci pa se rodijo po devetih mesecih, mame gredo v službo po enem letu in so v stiski, kje naj pustijo svojega otroka.

Zato je ljubljanska NSi predlagala subvencioniranje tistih, ki niso dobili mesta v vrtcu, po 100 evrov neto mesečno na otroka.

Res smešne so navedbe, ki jih lahko beremo v medijih, da je bolje zgraditi nove vrtce. Kaj je bilo na tem področju storjenega v zadnjih štirih letih? In še. Naj odgovorni povedo, kje obstoja prostor, kamor bi dali otroke, do takrat, ko bodo izpolnili svoje obljube. Starši imajo v dani situaciji samo dve možnosti. Ali, da eden od staršev ostane doma, družina se tako odpove eni plači, ali zasebno varstvo. Tu želimo pomagati družinam in jim vsaj delno olajšati stisko. Tega ne razume niti sedanji župan kot tudi ne nekateri drugi kandidati za župane.

Vzporedno je v določenem časovnem obdobju treba zagotavljati nove prostore, na kar smo v NSi opozorili že v sredini julija.  V tem kontekstu je treba preučiti tudi možnost mobilnih bivalnih enot, ki se postavijo k obstoječemu vrtcu. Na takšen način tudi v tujini že nekaj let rešujejo odprta vprašanja demografije, ki ima svoje vzpone in padce. Ob njenem naraščanju, smo starše dolžni podpreti.   

O subvencioniranem varstvu bodo mestni svetniki razpravljali na seji mestnega sveta konec meseca. Čez mejo dobrega okusa bi bilo, če naš predlog ne bi dobil podpore, medtem, ko bodo najverjetneje našli novih 20 milijonov evrov za stadion v Stožicah. S predvidenimi sredstvi (20 mio)  za Stožice, bi lahko zgradili tri podobne vrtce kot v Zg. Kašlju, oz. 10 takih kot v Podutiku glede na podatke iz ljubljanskega proračuna. Nobena obrazložitev glasu, v smislu: ja, saj bi ga podprli pa …, tu ne bo opravičljiva.

Tako kot je neopravičljiva ignoranca glede projekta izgradnje Narodno univerzitetne knjižnice v Ljubljani. Potem ko sem kot ministrica projekt pripeljala do izgradnje, je bil zaustavljen, čeprav so bila zanj zagotovljena evropska sredstva. Lista NSi si bo prizadevala, da bodo svoj prostor za srečevanje dobili tudi razumniki. Tu mislim na vse tiste, ki nam je mar, kaj  bo z našo Ljubljano, kaj bo z našo Slovenijo in kaj bo z našim narodom.   

Dragi zbrani, hvala, da ste prišli. Hvala še posebej vsem, ki ste izpostavili svoje ime za svetniške kandidate! Ne glede na vse, ne smemo pristati na spretno nastavljene trditve, da je že vse odločeno. Pa tudi če ni prvega mesta. Pomembni so procenti, pomembno je število svetniških mest. Naj gre od ust do ust, da Nova Slovenija znova ponuja dobro alternativo. Vsem skupaj želim dober izid 10. oktobra!

[nas_custom_gallery]