Na 10. kongresu Evropske zveze krščansko demokratskih delavcev NSi napovedala podporo delavcem glede delavskih vprašanj

DELI:
07.11.2009, NSi
Delavska vprašanja so za NSi zelo pomembna in bodo tudi pomemben del kongresa stranke, ki bo konec novembra v Mariboru, je na današnji novinarski konferenci v okviru seminarja z naslovom Sodelovanje in vključenost delavcev v Evropi brez meja – priložnosti in možnosti dejala predsednica NSi Ljudmila Novak. Ob tem je delavcem napovedala podporo.
 
Ob tem je še dodala, da bodo na omenjenem kongresu člani stranke sprejeli tudi ustrezno resolucijo, saj "ugotavljamo, da so prav delavska vprašanja v Sloveniji zelo zapostavljena in da delavci potrebujejo dodatno podporo politike, zato se bo NSi zanje bolj zavzela".

Avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger pa je dodal, da se je treba vprašati, kako lahko v prihodnosti na krščansko-demokratskih vrednotah za delavce zgradimo novo Evropo. Spregovoril je o treh temeljnih izzivih. Sprva potrebujemo po njegovem mnenju novo osnovo in "Lizbonska pogodba je dobra osnova", ki gre v smeri socialno-tržnega gospodarstva, kjer igra pomembno vlogo tudi socialna enakost.

Ob tem je treba po njegovem mnenju tudi poskrbeti, da finančni tokovi ne bodo šli v smeri špekulacij, temveč v smeri naložb v podjetja. Kot tretje pa je menil, da je treba skrbeti, kako delodajalci delajo z zaposlenimi. "Ob tem je treba delati v smeri, da so delavci udeleženi pri dobičku," je še menil. S tem se je strinjal tudi predsednik EUCDA in evropski poslanec EP Elmar Brok, ki je dodal, da se bodo v prihodnosti med drugim zavzemali za omejitev izplačil nagrad managerjem. "Želimo si jasne ureditve, in to je mogoče le preko evropskih določil, saj samo nacionalne zakonodaje ne bodo pomagale," je še menil.

Evropski poslanec Lojze Peterle pa je menil, da je trenutna situacija, še posebej v Sloveniji, nastala zato, ker se je namesto prave socialno-tržne ekonomije razvil divji kapitalizem. "In govoriti o socialno-tržni ekonomiji, pomeni vračati se k osnovnemu principu, ki so ga postavili kot temelj novi evropski politični zgradbi očetje Evrope, to je spoštovanje človekovega dostojanstva," je še dodal.

Podpredsednik avstrijskega parlamenta Fritz Neugebauer pa je dejal, da so dogodki v zadnjem letu in kriza pokazali, da trg določa vse in v tem smislu tudi zaton teh anomalij. Ob tem je dodal, da bomo demokratično gospodarstvo in družbo dosegli le z okrepljeno udeležbo delavcev.

 
[nas_custom_gallery]