Nova Slovenija obžaluje podpis arbitražnega sporazuma

DELI:
05.11.2009, NSi
NSi obžaluje, da je premier Borut Pahor podpisal arbitražni sporazum s Hrvaško, ki Sloveniji ne jamči ohranitve nacionalnih vitalnih interesov, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejala predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak.

Novakova je dejala, da so v stranki sprva podpirali Pahorja v zavzemanju za rešitev spora s Hrvaško, zdaj pa jim ni jasno, zakaj je premier iz rok izpustil vse adute ter Hrvaški na široko odprl vrata v EU in to "v času, ko nas je Evropa začela jemati resno".

Predsednica NSi je napovedala, da se bo stranka pridružila prizadevanjem za izvedbo referenduma o arbitražnem sporazumu. Predsednik strankinega strokovnega odbora za odnose s Hrvaško, odvetnik Daniel Starman pa je poudaril, da bo naredil vse, da sporazum ne bo uveljavljen.

Po njegovih besedah je nesprejemljivo, da je v tretjem členu arbitražnega sporazuma zapisano, da bo sodišče določilo stik Slovenije z odprtim morjem. Ker so možne različne interpretacije glede tega, kaj je Slovenija, bi bilo po Starmanovih besedah nujno, da bi pisalo, da sodišče določi teritorialni stik Slovenije z odprtim morjem.

Najhuje pa je po Starmanovem mnenju to, da sporazum v četrtem členu arbitražnim sodnikom "zavezuje roke", s tem ko jim določa, na podlagi česa lahko razsojajo.

NSi je že pred dnevi opozorila, da premier Pahor krši 350. člen kazenskega zakonika, ki pravi, da je poskus spraviti Slovenijo v podrejenost ali odvisnost nasproti drugi državi kaznivo dejanje. Kot je danes spomnil Starman, zakon o kazenskem postopku določa, da lahko vsak državljan pristojnim organom naznani kaznivo dejanje, pri Pahorjevem podpisu arbitražnega sporazuma s Hrvaško pa gre po njegovem mnenju za poskus kaznivega dejanja.

V NSi menijo, da bi moral DZ o ratifikaciji arbitražnega sporazuma odločati z dvotretjinsko večino, in ocenjujejo, da v tem primeru ni možnosti, da bi bil sporazum ratificiran.

Na novinarsko vprašanje, ali je prepričan, da poslanci največje opozicijske stranke, SDS, ne bodo podprli sporazuma, je Starman odgovoril, da bi podpora SDS nespremenjenemu sporazumu pomenila politično smrt za Janeza Janšo.

Sicer pa Starman meni, da bi morala Slovenija po zavrnitvi arbitražnega sporazuma najprej doseči umik Hrvaške z ozemelj, ki jih je zasedla po 25. juniju 1991, nato pa bi moralo priti do konference držav, ki mejijo s Hrvaško, na kateri bi iskali rešitve ne le za slovensko-hrvaški spor o meji, temveč tudi za spora o meji, ki ju ima Hrvaška s Srbijo in BiH.

 
/STA/
 
[nas_custom_gallery]