Anton Kokalj: Novela ZOFVI vrača šolski sistem v stare čase

DELI:
14.07.2009, NSi
Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja zmanjšuje vlogo staršev, ukinja pravice svetov staršev in vrača šolski sistem "v stare čase, ko so bili otroci last države in njenih političnih potreb", je na novinarski konferenci dejal podpredsednik NSi Anton Kokalj. V NSi od državnega sveta pričakujejo veto na novelo.

NSi je začudilo "dejstvo, da minister Igor Lukšič po eni strani kaže prijazen obraz in sklicuje posvete na temo prihodnjega šolstva", po drugi strani pa "po skrajšanem postopku, brez javne razprave, brez sodelovanja s starši, in ustanovitelji šolskih zavodov ter brez stroke predlaga novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI)", je dejal Kokalj.

Pri spreminjanju zakona, ki ga danes obravnava državni zbor, o njem pa bo glasoval v sredo, gre po Kokaljevih besedah "za plačevanje predvolilnih obljub". Spremembe, kot je dejal, "samo navidezno rešujejo problem zaposlenih v šolstvu". Po njegovih ocenah namreč ne rešujejo "ključnih problemov, s katerimi se zaposleni srečujejo", kot sta tudi "gora birokracije" ter zmanjševanje vloge učitelja in njegove avtoritete.

"V kriznem obdobju, v katerem se nahajamo, ta novela ne prinaša ničesar, nima niti enega elementa kriznih ukrepov, ki bi bili ta trenutek najbolj nujni. Vemo, da se starši nahajajo pred zelo velikim finančnim bremenom – pred začetkom novega šolskega leta," je omenil Kokalj.

Novela zakona po njegovih besedah trenutnega sistema ne približuje 57. členu ustave, "ki zagotavlja, da se obvezno šolanje financira iz javnih sredstev". Kot je dejal, bodo novela namreč "zmanjšala podporo staršem, ki se odločijo za vpis otrok v zasebne šole, čeprav vemo, da so to pravzaprav javne šole, saj morajo izvajati javno veljavni program enako kot javne šole".

"Po spremembi zakona bodo otroci različnih skupin v tej državi v izjemno različnem položaju. Otroci romskih staršev in predstavnikov manjšin imajo priznano 115-odstotno financiranje obveznih programov s strani države, otroci staršev avtohtonih Slovencev, ki bodo vpisali otroke v zasebne šole, bodo imeli 30 odstotkov nižjo podporo države," je poudaril podpredsednik NSi.

Kot je prepričan, bo novela ZOFVI doživela ustavno presojo, pričakuje pa tudi, da bo državni svet dal nanjo veto.

V NSi po njegovih besedah tudi podpirajo civilno iniciativo Družinske pobude – društva za družini naklonjeno družbo, ki je pripravilo peticijo proti noveli ZOFVI ter za bolj kakovostno načrtovanje sprememb šolske zakonodaje.

 
/STA/