Anton Kokalj: Prav je, da se ljudem omogoči, da se izrečejo o ustanovitvi svoje občine

DELI:
09.07.2009, NSi
V NSi menijo, da je prav, da se ljudem da možnost, da se izrečejo o ustanovitvi svoje občine. Kot je na novinarski konferenci dejal Anton Kokalj, obžalujejo, "da pristojni odbor v DZ ni uspel zbrati toliko poguma in glasov, da bi vsem pobudnikom omogočil referendume, na katerih bi se lahko ljudje sami odločili, ali želijo občino ali ne".

Po njegovih besedah se je v preteklih petnajstih letih predvsem na podeželju pokazalo, da so manjše občine pomagale k izredno hitremu in bistvenemu razvoju na področju osnovne infrastrukture, ki jo ljudje potrebujejo za življenje; na boljše je šlo pri oskrbi z vodo, kanalizacijo, tudi – s pomočjo države – na področju šolstva.

Ob tem pa je Kokalj izpostavil nekatere probleme na področju lokalne samouprave. Povedal je, da se jim zdi problematična možnost hkratnega opravljanja županske in poslanske funkcije. Ta združljivost nekatere občine postavlja v izredno privilegiran položaj oz. druge v deprivilegiranega.

"Rezultat tega je, da se je velikokrat tudi neracionalno in samo politično odločalo, kaj bo država podpirala, predvsem s finančnega vidika, in tu so imeli bistveno prednost župani, ki so bili hkrati poslanci," je dejal in dodal, da opažajo, da se zaradi te navezave tudi zakonodaja pogosto slabša in ne izboljšuje.

Kokalj je povedal, da v NSi razmišljajo tudi o vložitvi ustreznega zakona s podpisi volivcev. Na vprašanje, ali bi po njegovem takšen zakon v državnem zboru podprlo zadostno število poslank in poslancev, pa odgovarja, da bi lahko edino pritisk javnosti dosegel, da bi na to pristal tudi državni zbor.

Po njegovih besedah v NSi opažajo tudi, da državni nivo še vedno ne vključuje občinskih predstavnikov v pripravo zakonodaje, ki močno zadeva lokalno samoupravo. Pri tem je Kokalj navedel otroško varstvo in osnovnošolsko izobraževanje. Občine se ta trenutek po eni strani soočajo s problemom zagotavljanja zadostnih kapacitet za otroško varstvo, po drugi pa izgubljajo moč na osnovnih šolah, kjer morajo zagotavljati osnovne pogoje za delovanje osnovne šole, je dejal.

Zato se v NSi zavzemajo, da bi eksplicitno določili, v katerih zadevah mora država pridobiti soglasje lokalnih skupnosti. Opozarjajo pa še na nezadosten nadzor vlade oz. posameznih ministrstev nad vsebino občinskih aktov, predvsem z vidika zakonitosti in ustavnosti.

 
/STA/