MORAMO NAREDITI VSE, DA OBDRŽIMO NAŠ, EVROPSKI NAČIN ŽIVLJENJA

DELI:
30.05.2024, NSi

V soočenju na Radiu Slovenija so se s predstavniki parlamentarnih strank dotaknili aktualnega političnega dogajanja. Kandidat za evropskega poslanca na listi NSi Janez Cigler Kralj je dogajanje v Gazi označil za tragedijo, v kateri teroristična organizacija Hamas uporablja ljudi, tudi ženske in otroke, za politični boj in za dosego svojih ciljev. »Kaj bo priznanje Slovenije prineslo Palestincem? Nič,« je dejal Cigler Kralj. »Če bi vlada in zunanja ministrica resnično želela pomagati, bi se morali veliko bolj angažirati prek varnostnega sveta ZN-a

Dotaknili so se tudi konflikta v Ukrajini, kjer je Cigler Kralj poudaril, da je signal možnosti vstopa Ukrajine v EU med drugim tudi varnostni signal. »Tako rekoč največje varnostno tveganje imamo zdaj, ko je na pragu EU-ja vojna in se Ukrajina za nas bori,« je poudaril in dodal, da bo moral EU tudi glede Zahodnega Balkana in Ukrajine ravnati malo bolj politično oz. geopolitično in manj birokratsko, kot je to počel Bruselj do zdaj.

Kmetje so jezni, ker se ne morejo s svojim delom normalno preživljati

V nadaljevanju so spregovorili o evropski kmetijski politiki. »Kmetje so nezadovoljni predvsem zato, ker subvencije, ki so jim namenjene, predstavljajo predvsem pokrivanje izpada dohodka in se kmet s svojim delom ne more normalno preživljati. Ciljane so bile bolj na kvantiteto kot na kakovost,« je opozoril.

Dodal je še, da je slovensko kmetijstvo specifično in zaradi obsežnih varovanih območij Nature 2000 že tako uporablja manj pesticidov. »Doseči moramo predvsem, da bo imel slovenski kmet možnost svojo kmetijo predati naprej mladim, da bo to poslovno zanimivo, da bodo ljudje ostajali na podeželju in skrbeli za našo prehransko samooskrbo, kolikor je to mogoče.«

Svoj nastop v oddaji je Janez Cigler Kralj zaključil s stališčem o evropski migracijski politiki. »Zakonitim migracijam ne gre nasprotovati, saj so nujne. Legalni migranti so večinoma pripravljeni na vstop na trg dela, to potrebujemo. Poiskati je treba poti, kako lahko živijo sicer svojo kulturo, a sprejemajo in upoštevajo tudi naš način življenja. Mi moramo obdržati naš način življenja, ki se je v Evropi izoblikoval v zadnjih stoletjih.«