»Žalostno je, da je ta glasovalni stroj 60-ih poslancev razširjene leve koalicije dejal, da za enako delo ne sledi enako plačilo. Tisti, ki smo tej ustavni spremembi nasprotovali, smo zgolj želeli sporočiti, da za enako delo sledi enako plačilo,« je v uvodu oddaje Odmevi povedal Matej Tonin in dodal razlago: »Imamo državne osnovne šole, ki jih je ustanovila država, in imamo zasebne, ki jih je ustanovil zasebnik. V dveh zasebnih osnovnih šolah poučujejo iste predmete, slovenščino, biologijo, matematiko itd. Ustavno sodišče je reklo, da ravno si zaradi tega, ker obe šoli poučujeta javno veljavni in s strani države priznani program, oba zaslužita enako plačilo, 100 odstotno plačilo v državni in v zasebni šoli. Oni pa temu nasprotujejo.«
Ustavno sodišče je odločalo o dveh različnih stvareh
Matej Tonin je ovrgel tudi argument levice, da je sodišče glede financiranja zasebnih šol s strani države v dveh primerih odločilo različno. »Pravijo, da je ustavno sodišče dvakrat odločilo različno. Ni res. Enkrat je dejalo, da gre za vse zasebne šole, kjer je reklo, da ni potrebno 100 odstotno financiranje. Drugič pa je odločilo, da gre samo za zasebne šole, ki izvajajo državni priznan javni program,« je bil jasen vodja poslanske skupine NSi.
S svojim predlogom delate elitistične zasebne šole
Prepričan je tudi, da koalicija s tem predlogom želi narediti elitistične šole. »Sedanje zasebne šole so dostopne vsem, tudi revnim otrokom. S tem, ko jim boste vzeli financiranje, boste naredili samo to, da bodo od vaše odločitve dalje zasebne šole dostopne samo bogatim. Mi se proti temu borimo in zaradi tega vašega predloga ne podpiramo,« je opozoril Matej Tonin in dodal: »V osnovni šoli Alojzija Šuštarja ali pa v Montessori v Ljubljani, ki ni cerkvena šola, približno 40 otrok dobiva brezplačno malico. To pomeni, da so v teh šolah tudi socialno občutljivi otroci in s tem, če jim boste vi vzeli financiranje, bo to pomenilo samo to, da se na te šole ti učenci ne bodo mogli več vpisati.«
Enako delo je potrebno enako plačati
Nakazal je tudi bistvo problema, ki ga hoče levica izpostaviti kot argument za spremembo ustave, ki pa ni resničen. »Problem je v tem, da vi želite prikazat, da bo morala država financirat verske zadeve, verouk in podobne stvari. To kar imajo te šole posebej dodatno, starši za zdaj plačujejo sami. Gre samo za to, če se matematika poučuje v zasebni šoli in v državni šoli, jo je potrebno enako plačati, pika,« je bil jasen.