Matej Tonin: »Predlagana pokojninska reforma najbolj v korist upokojencem in tistim, ki so tik pred upokojitvijo«

DELI:
13.11.2012, NSi

Poslanci državnega zbora danes na izredni seji obravnavajo pokojninsko reformo. Stališče poslanske skupine NSi je predstavil vodja PS NSi Matej Tonin. Dejal je, da pokojninska reforma nujna ter da je najbolj v interesu upokojencev in tistih, ki so tik pred upokojitvijo. Izpostavil je tudi dosežek NSi pri pogajanjih in sicer, da bi večje družine, torej otroci pri večjih družinah pri teh upokojitvenih razlogih in zniževanju upokojitvene starosti upoštevani.

Matej Tonin je uvodoma izpostavil nujnost pokojninske reforme. Dejal je, da je predlagana reforma najbolj v korist upokojencem in tistim, ki so tik pred upokojitvijo. »To po zato,  ker če pokojninska reforma ne bo sprejeta, potem se bodo pokojnine začele zelo strmo zniževati.«

V nadaljevanju je dodal, da danes približno dela 153 zaposlenih za 100 upokojencev in teh 153 zaposlenih plačuje za pokojnine. »Zakaj sem uporabil izraz plačuje? Zaradi tega, ker se številni upokojenci marsikdaj sprašujejo, kje je tisti denar, ki smo ga mi 40 let vplačevali v pokojninsko blagajno? Ta denar je šel vsak mesec neposredno v pokojnine. Mi nimamo takšnega pokojninskega sistema, da bi se naša vplačila, ki jih plačujemo v neko pokojninsko blagajno nalagala in da bi mi pokojnino iz teh sredstev dobivali, ampak naš sistem je takšen, da tisto, kar mi zaposleni danes plačamo gre jutri neposredno za pokojnine.«

Da tak sistem deluje in pa da bomo lahko zagotavljali dostojne pokojnine, pa po mnenju Mateja Tonina moramo ta sistem prilagoditi na nove demografske trende. »Dejstvo je, da živimo dlje. In, če želimo zagotoviti dostojne pokojnine imamo dve možnosti: prvič, da zvišamo prispevno stopnjo ali drugič, da delamo dlje. Zvišanje prispevne stopnje bi bil skrajno negativen ukrep za slovensko gospodarstvo in bi že tako obremenjeno gospodarstvo še bolj obremenil. Zato takšnemu reševanju pokojninskega sistema v Novi Sloveniji nasprotujemo.«

Po mnenju Nove Slovenije je edina opcija, da na nek način ob daljši življenjski dobi delamo dlje. In prav to s to pokojninsko reformo poskušamo uvajati, je pojasnil. »Jasno je in tudi to ljudje večkrat poudarjajo, da so velike razlike med posameznimi poklici, da nekdo 40 lent dela tako, drugi drugače. In jaz mislim, da je prav naša pokojninska reforma te različne delovne okoliščine upoštevala.«

Tonin je tudi predstavil bistveno razliko med predlagano pokojninsko reformo in Svetlikovo. Dejal je, da je prva ključna razlika ta, da mi vse stavimo na 40 let delovne dobe in pa da iz tega sistema izločamo proračunske dodatke h pokojninam. To pa zaradi tega, da bodo zadeve zelo transparentne, da se bo vedelo, kaj je pokojnina in kaj je proračunski podatek, je pojasnil. »In na tej točki moram reči, da včasih ne razumem visoke opozicijske funkcionarje, ko pravijo, pred letom in več ste nekateri zavrnili Svetlikovo pokojninsko reformo. Mi smo sicer za pokojninsko reformo, ampak zdaj pa tudi vaša ni dobra. Ampak pustimo se presenetiti, poslušali bomo stališče poslanskih skupin in vendarle upam, da se še kakšna stvar obrne naokoli. Velik pripomb ali pa stvari je bilo rečenih tudi glede hitrosti sprejemanja pokojninske reforme. Nimamo časa, mudi se, za enkrat proces usklajevanja in pogajanja še vedno teče in ta dokument, ki ga imamo pred seboj, se do končnega sprejemanja lahko še v nekaterih točkah spremeni.«
Ob koncu je še povedal, je imela tudi Nova Slovenija določene predloge za izboljšanje te pokojninske reforme. »Predstavili smo jih ministru, verjamemo, da jih bo upošteval.« Eden iz med najbolj bistvenih predlogov je zagotovo ta, da bi večje družine, torej otroci pri večjih družinah pri teh upokojitvenih razlogih in zniževanju upokojitvene starosti bili vendarle upoštevani. »Ne zgolj do četrtega otroka, ampak tudi peti, šesti, morebiti sedmi in osmi. Teh družin je v Sloveniji zelo malo, ki imajo več kot pet, šest otrok, zato bi upoštevanje vseh teh otrok pri upokojevanju ne predstavljalo bistvene nevarnosti za kakršenkoli pokojninski sistem in mi v Novi Sloveniji ocenjujemo, da je tako prav. »

Tonin je zaključil, da Nova Slovenija pokojninsko reformo podpira, zato jo bomo v prvi obravnavi podprli. »Seveda procesu pogajanj in usklajevanj pa se bomo skupaj z vsemi ostalimi deležniki prizadevali, da se ta pokojninska reforma še izboljša.«