Matej Tonin: "Opozicija želi z nasprotovanjem fiskalnemu pravilu zgolj rušiti vlado"

DELI:
22.08.2012, NSi

Podpredsednik NSi in vodja PS NSi mag. Matej Tonin je bil gost oddaje Odmevi na Televiziji Slovenija. V okviru soočenja je bila tema fiskalno pravilo, sanacija bančnega sistema in državni holding. Tonin je uvodoma povedal, da smo zaenkrat pri reševanju bank še najmanj daleč, kar pomeni, da pri zlatem fiskalnem pravilu in pri holdingu so več ali manj že predlogi zakonov pripravljeni. »Pri bankah smo se pa zaenkrat pogovarjali zgolj konceptih.« Podpredsednik problem vidi v različnih konceptih koalicije in opozicije. »Ali reševati to v okviru neke agencije ali naj te nasedle naložbe banke rešujejo same, ali pa to stvar reševati v okviru Banke Slovenije. To so različni koncpeti.«

Matej Tonin je glede bank poudaril, da je vladna koalicija kot najboljšo možnost izpostavila ustanovitev nove agencije, na katero bi se prenesle nasedle naložbe. »Ta agencija s temi naložbami upravlja in jih mogoče v kasnejšem obdobju, pod boljšimi pogoji, proda in seveda za to še kaj iztrži.«

Glede zlatega fiskalnega pravila je Tonin poudaril, da želi opozicija z nasprotovanjem fiskalnemu pravilu zgolj rušiti vlado, »ker če jaz smem samo en graf, če ga bo kamera lahko pokazala, boste lahko ugotovili, da takrat ko se politika krega in takrat ko opozicija zelo močno nasprotuje vladi, takrat cena našega denarja v tujini raste, naše obresti se dražijo. Takrat, ko se pa skušamo nekaj dogovoriti, pa te stvari padajo. Skratka jaz mislim, da je to eden izmed načinov opozicije, kako zrušiti to vlado.«

 V nadaljevanju je še pojasnil, da zavrnitev oziroma nesprejem zlatega fiskalnega pravila lahko pomeni še dodatno strmoglavljenje, ker to bo sporočilo navzven, saj se slovenska politika ni sposobna dogovoriti. »Že zaradi tega so nam zdaj bonitetne ocene padle. In še več, slovenska politika bo dala sporočilo, da se sploh ne zavzema za uravnoteženje javnih financ.« Logika fiskalnega pravila je po mnenju poslanca NSi preprosta. »Toliko je prihodkov, toliko je odhodkov. Jaz čedalje bolj spoznavam, da Pozitivna Slovenija temu tako nasprotuje, ker bi se to zlato fiskalno pravilo uveljavilo tudi za občinske proračune. Poznate pa način poslovanja in delovanja Mestne občine Ljubljana, ker tam se je pa šlo globoko v dolgove in jaz mislim, da je to tisti pravi razlog, zakaj oni tako ostro nasprotujejo zlatemu pravilu.«

Po Toninovem mnenju je problem tudi kredibilnost. »Glejte, mi imamo problem kredibilnosti Slovenije in nam enostavno nihče več ne verjame. Pahorjeva vlada je obljubila, da bo zmanjšala primanjkljaj na 3 odstotke BDP-ja, ga ni. Potem so tukaj še druge stvari, ki jih ne upoštevamo. V Pozitivni Sloveniji med drugim pravijo, da to je že vse predvideno v zakonu, da naj bi imeli uravnotežene javne finance, pa ga tudi ne spoštujemo. Skratka, edina bilka je še, da to zapišemo v ustavo, da bo ustava tisto močno sidro, ki bo vsakršno vlado omejila. To gre za omejitev vlade, ne za omejitev opozicije, da ne bo trošila več, kot bo ustvarila.«

Celotno oddajo si lahko ogledate TUKAJ!