MATEJ TONIN O DELOVANJU NSi: DOBRE STVARI BOMO PODPRLI, SLABIM PREDLOGOM PA NASPROTOVALI

DELI:
17.05.2022, NSi

Predsednik NSi in obrambni minister Matej Tonin se v oddaji 24ur zvečer komentiral aktualno politično dogajanje in predstavil načrte NSi za delo v prihodnje.

»Hvaležen sem predsedniku republike in vrhovnemu poveljniku za njegovo podporo. Ta je bila pričakovana, glede na zaveze, ki jih je Slovenija Natu dala v preteklosti. Glede na to, da se je sama stroka, od vojske do obramboslovcev opredelila, da to Slovenska vojska potrebuje za to, da zgradimo naše obrambne sile, je bilo to vsekakor na nek način normalno in pričakovano,« je uvodoma dejal minister Matej Tonin in poudaril, da je za izpolnitev zavez, ki jih je Slovenija dala zvezi NATO, ključna dobra in moderna opremljenost Slovenske vojske.

»Pogodba o nakupu oklepnikov med Slovenijo in OCCAR-jem je podpisana. Tudi OCCAR je pogodbo naprej že podpisal s proizvajalcem Artcom. Če pa se od pogodbe odstopi, je v poslovnem svetu navada, da se uveljavljajo penali. Ampak o tem ne želim razmišljati,« je povedal minister in dodal: »Ko se bo nova vlada udeležila vrha Nata v Madridu, se bo pogovarjala z zavezniki, generalštabom Slovenske vojske in obramboslovno stroko, ki meni, da, če Slovenija svojo lastno vojsko ima, potem jo mora tudi opremljati in ta vozila so hrbtenica delovanja Slovenske vojske,« je še pojasnil Tonin.

Dodal je, da se v zavezništvu zavedajo pomembnosti dobre opremljenosti Slovenske vojske, omenil pa je tudi povečevanje obrambnih izdatkov zaveznic NATA. »V tem trenutku se v Natu predvsem pogovarjamo, kako bomo povišali obrambne izdatke na 2 % BDP-ja. V prihodnjih tednih in mesecih naj bi se Natu priključili še dve državi – Finska in Švedska. Tudi Nemčija povečuje obrambne izdatke. V teh okoliščinah bi bila slovenska poteza absolutno nerazumljiva in na nek način bi absolutno trpela kredibilnost republike Slovenije.«

Gospodarstvo in zdravniki svarijo pred novim vladnim programom

V nadaljevanju je predsednik NSi Matej Tonin poudaril, da ga skrbi program, ki ga želi v vladi uveljaviti Levica. »V času volilne kampanje sem poudarjal, da tokrat obstaja resna nevarnost, da Levica postane članica vlade. To se je zdaj zgodilo,« je povedal Tonin in dodal: »Oglasilo se je tudi gospodarstvo, ki pravi, da takšen program pomeni manj zaposlenih, beg v tujino in več brezposelnih. To zagotovo ni dobro. Oglasili so se tudi mladi zdravniki, saj vladni program pomeni še več odhodov mladih zdravnikov. Upam, da preden bo dokončno sprejeta ta koalicijska pogodba, bo vendarle poslanska skupina z 41 poslanci uveljavila svojo vlogo in ne bo dovolila, da poslanska skupina Levice s petimi poslanci diktira program in pa vsebino same koalicije.«

Matej Tonin je dodal oceno, da je manjša koalicija bolj učinkovita. »Manj kot je strank v vladi, boljše je. To je osnovno pravilo, saj je manj usklajevanj, manj dogovarjanja in tudi hitrejša realizacija. Zagotovo pa bi mu bilo mnogo lažje, če v tej vladi ne bi bilo Levice,« je dejal predsednik NSi.

Zaključil je s predstavitvijo namere NSi, da dokončno uredi področje socialne zakonodaje, ki ga je v prejšnjem mandatu blokirala stranka Levica. »Nova Slovenija v ničemer ne nagaja. Mi smo vložili 7 zakonov. To so tisti, ki jih je v prejšnjem mandatu blokirala Levica. Gre večinoma za zakone s področja socialne in družinske politike, ker želimo med drugim izboljšati poslovno okolje. Zaradi blokad Levice v prejšnjem mandatu nam tega ni uspelo dokončati in zato smo jih ponovno vložili. Z našimi zakonskimi iniciativami pa v ničemer ne blokiramo  prihodnje vlade.«

Dobre stvari bomo podprli, slabim pa nasprotovali s konkretnimi zakonskimi predlogi

Predsednik NSi je razložil tudi, kako v stranki razumemo delovanje v opoziciji. »Potrebno je pojasniti, kako v NSi razumemo konstruktivnost. Ne tako, kot je rekel Luka Mesec, naj novo vlado pustimo pri miru. Mi konstruktivnost razumemo tako, da dobre stvari, tudi če prihajajo s strani koalicije, podpiramo, slabim pa nasprotujemo – ne le z besedami, ampak s konkretnimi zakonskimi predlogi.«