Lojze Peterle v Bruslju o arbitražnem sporazumu

DELI:
10.11.2009, NSi

Trije slovenski evropski poslanci v Evropskem parlamentu, člani
največje poslanske skupine ELS/EPP, so se danes v Bruslju sestali s
predsednikom svoje parlamentarne skupine Josephom Daulom, da bi mu
pojasnili svoja stališča do arbitražnega sporazuma.

 
Lojze Peterle (NSi/EPP), je kot član odbora za zunanje zadeve k temu dodal, da so Daulu zelo natančno razložili, da je s podpisom sporazuma storjen šele eden od nujnih korakov in da bodo potrebni še številni kredibilni koraki, ki bodo vodili v uravnotežen rezultat. "Mislim, da je razumel, da bi napačno vodenje procesa lahko vodilo tudi v zelo slabe rezultate, ne samo do zniževanja zaupanja med dvema državama," je dejal.

Ob tem je Peterle še opozoril na spremembe v zadnji fazi sklepanja sporazuma, ko sta se obe strani odpovedali sočasnemu poteku pristopnega procesa in reševanja meje. "S tem je prišlo do spremembe, ki utegne imeti že zaradi referenduma politične posledice. Tak sporazum ni utrdil zaupanja med obema državama in pušča končen rezultat nejasen. Želimo si takega procesa, v katerem bo tudi končno pričakovanje jasno," je povedal.

Na vprašanje, ali imajo načrt B, glede na to, da nasprotujejo podpisu arbitražnega sporazuma, je Peterle odgovoril, da bi koalicija, če bi jih povabila na posvetovanja, ko je bil čas za to, lahko slišala tudi njihove poglede in predloge. Jordan Cizljeva je k temu dodala, da gre za rešitev problema, ki bi morala imeti tako podporo koalicije kot opozicije, ter da je bil njihov predlog jasen in tudi objavljen na njihovi spletni strani.

Zver je poudaril, da je njihov glavni očitek to, da so bila pogajanja o sporazumu ves čas netransparentna. "Mislim, da je šlo tu za vprašanje prestiža, ki se je klavrno končalo," je dejal in dodal, da jim ni jasno, kaj se je zgodilo zadnji hip pogajanj, ko se je časovnica spremenila, in da bo to predsednik vlade moral pojasniti slovenski javnosti. Zver meni, da bo zaradi tega "zadeva peljala v samoblokado".

O pobudi za referendum, ki jo je vložila koalicija, je Peterle menil, da "stanje na terenu ni v skladu s tem, kar pišejo mediji kot rezultat javnega mnenja". "Ljudje si ne želijo nejasne situacije in nasprotujejo temu, da začne arbitraža delati šele po podpisu pristopne pogodbe," je dejal.

Jordan Cizljeva je ob tem opozorila, da koalicija s tem predlogom prelaga odgovornost na ljudi. "Seveda se sprašujem, kako naj ljudje odločajo o eni tako močno strokovni stvari, o kateri se niti mednarodni pravniki ne strinjajo in imajo različna mnenja," je sklenila.
 
New layer…