Ljudmila Novak: Da bi materam skrajšali porodniško je nedopustno

DELI:
02.07.2013, NSi

Ljubljana (2.7. 2013) – “Nasprotujemo temu, da bi očete prisilili v starševski dopust in ni dobro, da bi materam skrajšali porodniško za en mesec,” je v odzivu na predlog sprememb zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih dejala predsednica NSi Ljudmila Novak in pojasnila, da ima Slovenija zdaj prijazno politiko do družin, predlogi pa gredo v napačno smer. Po njenem mnenju lahko vodijo tudi v poslabšanje že tako nizke rodnosti. 

Diskriminatoren odvzem dodatka za nevključenost v vrtec

»S tem ukrepom udariš tiste, ki so že prizedeti s tem, da vrtca ne dobijo. To se nam zdi blazno nepravičen pristop,« je odvzem dodatka za nevključenost otroka v vrtec komentiral vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. Za Ljudmilo Novak pa je predlog sporen tudi zaradi tega, ker imajo starši pravico odločiti se za varstvo svojega otroka, prav tako pa so tudi stroški države in občine, ki sorazmerno krijejo stroške vrtca za družine z nizkimi prejemki, na ta način nižji. 

Predlog zakona o starševskem varstvu, ki ga je v ponedeljek predstavila ministrica za delo namreč drugačno porazdelitev dopusta za nego otroka, ki se bo po novem imenoval starševski dopust ter naj bi si ga mati in oče razdelila. Po predlogu bo vsaj 30 dni neprenosljivih in jih bo torej moral izkoristiti tudi oče, sicer bodo propadli. Matere pa bodo morale nazaj na delo najkasneje po 10 mesecih od rojstva otroka.

Evropsko direktivo, ki jo je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izpostavilo kot ključen razlog za spremembe, pa je Novakova označila za “izgovor za poslabšanje stanja”.

Matej Tonin: Uničevanje Slovenije se je očitno šele
začelo

Vodja
poslanske skupine NSi Matej Tonin je uvodoma dejal, da se je uničevanje
Slovenije očitno šele začelo in dodal, da v NSi ocenjujejo, da ne gre za “korak v pravo smer”. Pri tem je izpostavil zlasti nov davek na
nepremičnine in dejal, ki bo osiromašil zlasti slovensko podeželje. »Gre za
novo nacionalizacijo in novo razprodajo slovenskega premoženja,«
je dejal Tonin
in pojasnil, da bo država v primeru neplačila davka nepremičnine odvzela oz. bodo
ljudje zaradi nesposobnosti plačila davka nepremičnine prisiljeni prodati. Poudaril je tudi, da se NSi zavzema za to, da se bogoslužne objekte izvzame iz obdavčitve.

Tonin je še posvaril, da zaradi višjega DDV konec leta zagotovo ne bo v proračunu 250 milijonov evrov več,  saj izkušnje iz nekaterih drugih držav kažejo, da je prilivov po zvišanju davkov manj in ne več. Ocenil je tudi glavno razliko med sedanjo in prejšnjo vlado, v kateri je sodelovala tudi NSi. “Medtem, ko je naša vlada poskušala javne finance uravnotežiti z zmanjšano porabo proračunskih sredstev, se vlada Alenke Bratušek tega loteva tako, da ljudem povečuje davke,” je zaključil Tonin.